| Jigokunokishi a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o chitara electrica, sunt incepator, nu vreau ceva scump - mai ieftin si sa fie cat de cat. Ce spuneti aceste seturi ar fi >bune? :

http://www.fly-music.ro/......ck-eb.html

http://www.soundcreation.ro/......12481.html

stept raspunsurile voastre :). Multumesc anticipat!

18 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Cel mai bun sfat, pe care l-ai mai primit, si ti l-am mai dat si eu este sa iei mai intai o chitara de toti banii, sa exersezi pe ea acordurile si chestiile de incepatori, apoi cand faci bani sa-ti iei un amplificator.Nu exista diferente intre seturi, asta-i raspunsul la intrebarea ta.

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

Ce chitara mai sfatui sa-mi cumpar ( nu set, separat ), asa mai ieftina?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Jigokunokishi):

O chitara care-mi place foarte tare si e si la reducere - http://www.senia.ro/z42-wr-chitara-electrica-cort-28569-3

| Jigokunokishi explică (pentru Thunderstruck):

As avea o intrebare : La o chitara daca are doze humbucker e mai buna ( dincate stiu eu da tongue) dar de ce?

| Blagandrey a răspuns:

Salut! Eu unu nu m-as arunca pe seturi, parerea mea ca nu sunt foarte grozave, eu spun sa iti iei o chitara decenta si cu timpul un amp la ea. Chitara o poti conecta la Pc daca vrei ceva sunet oricum pe ea se aude nu fiid si incepator nu vrei un amp ca dai veciinii afara din casa. Asa chitara nu stiu ce sa iti recomnad pentru ca nu prea stiu ce gen muzical abordezi, o chitara dupa stilul meu( eu prefer un stratocaster) ar fi asta http://www.fly-music.ro/......40-pw.html m-am gandit la ceva sa nu fie foarte scump.

| Jigokunokishi explică (pentru Blagandrey):

Multumesc mult pentru parere. Eu nu am vrut sa imi cumpar ceva f scump pentru ca sunt incepator, nici nu am prea mult timp asa sa ma ocup foarte serios si ma gandeam la ceva mai ieftin. in timp daca evoluez ori cum mi-as cumpara o chitara buna dar pana atunci am nevoie de ceva mai ieftin sa invat, sa practic sa vad daca ajung undeva. Inca odata multumesc pentru parere si informatii!

| Wøodenpints a răspuns:

Vrei neaparat la set?
Era mai avantajos dacă de banii ăia ţi le luai separat...

| Jigokunokishi explică:

Am luat in considere sfatul sa-mi cumpar o chitara (nu set), dar asta doar ca parere ce ziceti de urmatorul set ( doar ca o parere, eram doar curios, daca iei o chitara Ibanez GRX 40 nu in set e mai buna ca cea din acest set?) :
http://www.soundcreation.ro/......d6821.html

| StJimmy a răspuns:

Clar Epiphone.

| Thunderstruck a răspuns (pentru StJimmy):

De ce clar epiphone? Crezi ca-i vreo diferenta de sunet intre seturile alea vai de mama lor?

| StJimmy a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu isi permit toti sa dea zeci de milioane pe o chitara, iar dintre seturile pe care le-a pus mai sus, am spus ca cel mai bun ar fi cel de la epiphone. >.>

| Thunderstruck a răspuns (pentru StJimmy):

O chitara la acelasi pret cu setul, pe care canti o luna, 2, 3 pana strangi bani de un amplificator ca lumea, scoti un sunet care nici nu se compara cu cel al setului ala, de fapt, diferenta de sunete intre cele 2 rig-uri e incomparabila, pe unul canti la caterinca, pe unul faci treaba serioasa.Nu-ti trebuiesc zeci de milioane pentru o chitara, n-am cele mai scumpe scule, nici la 1000 de euro am ajuns si deocamdata n-am nevoie de absolut nimic, si nu-s de-ala cu bani, le-am luat pe parcursul a mai multor ani, cu rabdare + bani sacrificati.

| StJimmy a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si totusi, daca e incepator de ce si-ar lua electrica thinking

| Thunderstruck a răspuns (pentru StJimmy):

Asta-i cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Daca vrei sa canti metal, fie ca esti incepator, fie ca esti avansat, iti trebuie electrica, nu acustica/clasica.E mult mai simplu sa canti pe o electrica decat pe o acustica

| StJimmy a răspuns (pentru Thunderstruck):

Interesant.

| Serban_Cosmin_1992_Xv15 a răspuns:

Am o idee buna si sanatoasa pentru tine si pentru buzunarul tau, am acasa o chitara delson electrica cu tot cu un cub de 15 w pe care nu o folosesc pentru ca sunt basist. E super ok pentru studiu si nu se aude rau. Chitara si cubul le pun in 150 ron - call me 0767.320.812 la orice ora!