| P1chu a întrebat:

Vreau sa invat sa cant la chitara....ma gandesc la un set de chitara electrica http://www.soundstudio.ro/product/1922_set_chitara_elect rica_tenson_sb/ Momentan nu am bani dar am sa strang, dar tot nu sunt lamurit... daca sa imi iau setu' asta sau o chitara acustica. Ma cam tenteaza setul acela. Si cum sa invat? adica am gasit pe net un profesor foarte bun care are lectiile pe youtube si cred ca pot invata de la el. Voi ce parere aveti? Si daca mai stiti lectii sau mai stiu eu...alte seturi, alte chitari nu ezitati sa raspundeti.:p

3 răspunsuri:
| GoldCobra a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un profesor adevarat. pe net te poti incurca si sa inveti gresit. daca nu ai bani mai bine iti iei una acustica (poate ca nu o sa ai talent ) iar setul acela costa 700 fara reducere si are de toate apoi gandeste-te ce ieftina ii chitara si de proasta calitate deoarece chitara fara set ar costa cel mult 400 de lei. daca stai rau cu bani mai bine iti iei una acustica si sa iei lecti de pe net (sa intrebi si de alti chitaristi daca e bine ce ai invatat sa nu inveti prost). si daca ai talent dupa ce inveti poti sa-ti iei una electrica dupa ce strangi bani. eu strang bani de la 12 ani acum am 14 ani ( i-am strans fara sa stiu ce o sa-mi iau de ei) si anul asta la vara o sa incep orele. eu am noroc ca proful meu zice sa nu imi iau chitara doar dupa 2 luni dupa ce vede ca ma descurc sau este posibila si alternativa. oricum chitara clasica e recomandata pentru orice incepator ca sa nu deie banii pe degeaba ( in caz ca nu se descurca).

| GoldCobra a răspuns:

Ce gen si ce trupe te-au inspirat sa te apuci de chitara?

| P1chu explică:

Poi dupa cate am vazut pe net...si dupa cate am auzit la alti cunoscuti care canta la chitara cred ca ma indrum spre o chitara acustica