| danutz_8631 a întrebat:

Ziceti si la eu niste trupe rock si de subgenuri al rock-ului

8 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

The Beatles, The Who, The Animals, The Kinks, The Rolling Stones,
The Doors, Grateful Dead, Jefferson Airplane, The Velvet Underground, Pink Floyd, The Who, Genesis, Yes, King Crimson, Kansas, Rush, Led Zeppelin, Black Sabbath, Alice Cooper, Deep Purple, Van Halen, Iron Maiden, Judas Priest, AC/DC, Whitesnake, Scorpions, Sex Pistols, Ramones, The Clash, Steppenwolf, Mötley Crüe, Def Leppard, Bon Jovi, Aerosmith, Guns N' Roses, Metallica, Megadeth, Anthrax, Slayer, Accept, Helloween, Agent Steel, Exciter, Motorhead, Manowar, Europe, Blind Guardian, Stratovarius, Queensryche, Anthrax, Linkin Park, Limp Bizkit, Korn, Rage Against The Machine, Red Hot Chili Peppers, Bathory... aş putea continua la infinit, sunt multe subgenuri şi multe trupe...

| moodyblues a răspuns:

Subgenuri:wikipedia
trupe bune(subgen metal):crematory, venom, slayer, death, megadeth, behemoth, exodus etc

| moonY a răspuns:

my dying bride, anathema, slipknot, theatre of tragedy, tristania, faith& the muse, karnivool, cradle of filth, sentenced, rise against, killswitch engage.cam astea,,
&mai soft: tool, chevelle, breaking benjamin

| patricCia a răspuns:

Evanescence ii o trupa de rock ghotic( I guess :-s ) si nightwish rock simfonic ( nu stiu exact big grin )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe subgenuri: alternative rock (Luna Amara, Vita de Vie, Travka, Muse, Radiohead), grunge (Nirvana, Alice in Chains), folk rock (Phoenix, Pasarea Colibri), folk metal (Bucovina, Eluveitie, PIATRA, Korplikaani), nu metal (KoRn, Slipknot, System of a Down), progresive metal (Opeth), doom metal (My Dying Bride, Anathema, Draconian, Swallow the Sun, Agalloch), black metal (Negura Bunget, Ulver, Cradle of Filth), death metal (Amorphis, Death, Hypocrisy, Kataklysm, Cryptopsy), thrash metal (Metallica, Slayer, Sepultura), gothic metal (Lacrimas Profundere, HIM, Therion) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti incepator ar trebui sa o iei cu incetul de exemplu cu Evanescence, Slipknot(nu neaparat Slipknot nu e prea indicatlaughing)dupa poti asculta un rock simphonic:Apocalyptica, Nightwish si multe altele... dupa ar fi Mettalica[si app Mettalica nu canta trash metalon the phonear mai fii Gorgoroth (care este black metal) Morgul de asemenea si tot asa.sunt multe daca te intereseaza dar poti sa le gasesti si tu ca nu e asa de greulaughing

| smoothjoe a răspuns:

Bun, iti raspund in speranta ca tu asculti rock cu adevarat si nu vrei sa te dai mare la "gagicele roacheritze" sau sa stii si tu sa mentionezi niste trupe de rock ca pari interesant.
Tot ce ai de facut e sa intri pe www.profm.ro sa te duci in stanga sus la sectiunea live si apoi sa alegi sectiunea ROCK, ALTERNATIVE, etc

| zuzu_7112 a răspuns:

Coma
implant pentru refuz
the exploited
nevermore
pantera
amon amarth
slaughter
gbh
the casualties...etc.
blushingpreferatele mele.
.punk.hardcore.metal etc.