| Augustin220 a întrebat:

Am nevoie de ajutor cu ceva TPU. Tatal meu m-a terorizat mental si am probleme mentale, am tulburari de somn, am caderi nervoase care se cauzeaza la persoane cu afectiuni mentale etc. si vreau sa ma intorc la mama mea care a fost o alcoolica in trecut dar s-a schimbat si a pierdut tutela si custudia. Nu mai pot sta la tata, el tipa si ma terorizeaza mereu, nici nu pot sa am propria personalitate si daca ii comentez el ma ameninta si santajeaza. Ce ar trebui sa fac in acest caz deoarece eu vreau sa ma intorc la mama deoarece ea e foarte blanda? Daca sun la protectia copilului sunt garantat sa ma aduca la mama sau este o sansa sa ma duca la centrul pentru copii? Si ce se va intampla daca sun la protectia copilului?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Daca mama ta doreste sa stai cu dansa este indicat sa mearga dansa la protectia copilului.
Un proces de custodie se poate redeschide oricand.
Dovedește ca nu mai bea si ca poate avea grijă de tine si judecătorul va lua decizia corecta, mai ales ca asta doresti si tu.
Cat despre propria personalitate....cu tot dragul, stiu ce spui, dar pune inteligenta putin in aplicare si evita certurile cu tatal tau. Probabil ca te iubeste dar manifesta gresit acest lucru.
Asa ca daca mama doreste sa fii cu ea va lupta dansa pentru tine... daca nu...inseamna ca esti unde trebuie.
La camin crezi ca este un spatiu unde sa iti desfasori personalitatea?
Nicidecum.
O personalitate misto evita conflictele inutile și respecta un parinte care i pune o paine pe masa.
Daca este vorba de abuz fizic atunci este mai bine la camin pana ajungi la mama ta.
Despre caderile nervoase... poate este bine sa vorbesti cu un medic si un psiholog sau chiar psihiatru.
Mama ta te poate ajuta daca este in capabilitatea de a te îngriji.
Liniste iti doresc❤️

2 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Mama ta trebuie sa lupte in instanta ca sa te recastige, tu nu poti face nimic, trebuie doar sa spui ca vrei la ea, mai mult nu ai ce face.
La casa de copii e mai rau!
Sari din lac in put, daca se apuca iar de baut?
Solutia cea mai buna e ca la 18 ani sa iti iei lumea in cap si sa te chinui sa iti faci singur un viitor, alte solutii nu vad.

| MistarGoGu a răspuns:

Asta este ABUZ Emotional baiete! Direct Dosar Penal scrie pe individul Asta. Ai vorbit cu cineva din Poliție sa te ajute sa strangi dovezi contra lui? Mergi la un psiholog sa iti dea act la mana si sa fie pus de Judecător sa iti plătească tratament specializat! Daca nu are cu ce plati am auzit ca s-au mai eliberat niste locuri pe la Pension Rahova *( puscărie )