| Denixarr a întrebat:

Buna daca am 13 ani si eu in noiembrie pe 9 fac 14 si iau buletinul ma pot muta cu un prieten intr-un apartament al matusi lui care este daruit lui si mama vrea sa puna protectia copilului pe mine si eu dau declaratie ca am fugit de acasa aici deoarece familia ma abuzeaza mental si e insuportabil si am mereu amenințări de genu ca ma omoara si chesti? Si sa pot sta in grija tatalui lui peactic?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Da, puteti merge la asistenta sociala cu tatal prietenului dumneavoastră sau singur.
Din pacate s-ar putea sa trebuiască sa stati sub tutela celor de la asistenta sociala o perioadă pana se clarifica ei ca la prietenul dumneavoastră sunteti in siguranță.
Nu sunteti major daca aveti buletin, dar daca sunteti abuzat de familie si acum puteti merge la asistenta sociala.
O sa faceti buletinul...va poate lua in spatiu tatal prietenului.
Mai bine faceti dumneavoastră primul pas spre protectia copilului.
De asemenea mergeți si la politie cu tatal prietenului dumneavoastră care poate declara ca sunteti un minor in pericol si doreste sa va ajute.
Exista solutie sa iesiti de sub tutela unui parinte abuzator care are probleme de ordin psihic cu siguranță.
Exista si telefonul copilului 119 sau multe altele, le gasiti pe net, unde sunati in caz de abuz, insa sa va asigurati ca sunteti in siguranță si mama dumneavoastră nu face vre o criza.
Pana sunteti major insa, veti intra sub tutela celor de la asistenta sociala.
La 18 ani puteti sa faceti ce doriti.
Tatal prietenului dumneavoastră va poate ajuta sa nu stati la camin.
Inseamna sa se implice si dansul in situatia dumneavoastră.
Problema este ca daca fugiti fara sa stie politia si protectia copilului mama dumneavoastră o sa i faca reclamatie la politie si este grav pentru dansul.
Oricum este bine ca ei te vor in familia lor, vei rezolva.
Multa bafta iti doresc si viata frumoasa,

| Denixarr explică (pentru ioana748):

Apreciez enorm informatile sper sa aveti o viata minunata la fel ca dvs!❤️

| ioana748 a răspuns (pentru Denixarr):

Viata frumoasa si tie❤️

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se poate. Pana la 18 ani nu poti pleca de acasa.

| MarianWLF a răspuns:

Vei ajunge in centre de plasament si nu vrei asta crede-ma, abuzurile si violentele intre copii de acolo sunt mult mai rele.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu se poate asa ceva.
Copii minori, sub 18 ani nu pot pleca de acasa si nu se pot muta cu nimeni, fara acordul legal al parintilor sau tutorelui legal.

Daca parintii te abuzeaza fizic poti suna la Serviciul de Protectie al copilului si ei vin sa te ia la Orefelinat, unde vei putea sta pana la 18 ani.

Daca fugi de acasa vei fi cautata cu politai si poza va apare la Tv si vei fii gasita si automat dusa la Caminul de copii (orfelinat), unde vei sta inchisa cu alti copii fara printi sau rebeli ca tine, pana la implinirea varstei de 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Declarația ta la 14 ani e... Irelevantă

| Fatamuntilor a răspuns:

Sper ca pana in noiembrie sa iti treaca, ca pentru ca nu va fi posibil asa ceva!
Unde dai tu declaratie? la protectia copilului? Daca ai tai zici ca te abuzeaza, e posibil sa ajungi la un Centru de copiii, s-ar putea sa nu fie ca acasa!
In orice caz nu te poti muta de capul tau!

| Dragobeta a răspuns:

Nu. Pana dupa ce implinesti 18 ani nu poti face ce vrei tu.
Si chiar daca incerci minciuna cu "abuzul mental", te vor duce la un examen psihiatric. Sa vada cat de grav abuzata esti. Acolo isi vor da seama ca minti. Mai asteapta cu sexul ca ai timp destul sa-l practici.