| ancutza1701 a întrebat:

Bebele meu are 5 luni si as vrea de la 6 luni sa incep diversificarea. ce sfat imi dati?

Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

In primul rand felicitari pentru bebe!
In al doilea rand, eu iti recomand sa mergi pe ceva cat mai sanatos. Ii poti da sa manance banane pisate cu biscuiti si eventual si mere(dar sa le bagi la blender sa se faca ca o pasta). Ideea e sa inveti bebelusul cu mancare sanatoasa. Poti sa mergi pe fructe si legume. Ii poti da suc de morcov (daca vrei sa il faci mai dulce adauga si mere), iaurt, supica(cu legume si eventual si putina carnita), cartofi fierti, continua cu lapte, piure de legume cu branzica etc. Pentru inceput trebuie sa te hotarasti asupra unui program fix zilnic. Dupa un timp banuiesc ca bebele se va satura de aceeasi mancarica si va trebui sa faci si alte mici schimbari. Pentru mai multe detalii si recomandari special pentru bebe in parte consulta doctorul pediatru. El va sti mai bine sa iti zica un meniu clar. Sper ca te'am ajutat si inca odata felicitari pentru bebe!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Dupa unii medici moderni diversificarea incepe cu cereale speciale in lapte.Intreaba si medicul de familie, daca stie bine pediatrie.Parerile specialistilor se mai schimba.

| TheWisest a răspuns:

Mai asteapta o luna.

Răspuns utilizator avertizat