| Liliak a întrebat:

Bebelusul la 5 luni. Poate cineva sa faca o lista cu ce mananca bebe in fiecare zi din saptamana? Diversificarea. M-ar ajuta enorm, sunt in lipsa de idei.mersi

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:n9jPVWfwfLEJ:...clnk&gl=ro
aici ai tot ce-ti trebuie.

| ellutza a răspuns:

Buna! Am prietene si rude care au granit bebelusii chiar si pana la un an cu piure de mere, lapte de la san si ceai. copii acestia sincer av zis sunt foarte slabi acum la 2 ani respectiv 3 ani, racesc mereu si sunt galbejiti si cu cearcane negre pe sub ochi. Eu mi-am granit fetita de la 4 luni cusickprima ei asa consistenta a fost un mar ras. l-a mancat pe tot, dupa care am inceput zilnic altceva, piure cu carne de pui pasata cu blenderul, morcovi fierti si pasati cu carnita de vita, banana pasata cu branzica, borsuc neacrit cu legumele si carnita pasata. Fetita mea arata foarte bine, la 2 ani si 8 luni are 17 kg si 99 cm. Este foarte vioae si inteligenta, mananca foarte bine, a dormit mereu foarte linistita si dupa masa de amiaza mereu s-a culcat singura. Este rosie in obrajori si sanatoasa. Nu am invatat-o infofolita. Va recomand sa dati copiilor sa manace bine pentru a se invata cu o alimentatie bogata si consistenta. nu doar mar cu biscuite sau ou cu miez de paine...

| sHock a răspuns:

Pai bebele la 5 luni nu mananca mancare pregatitahappy.
Bea lapte praf NAN 1(in caz ca nu il alaptezi de la san).
De la 6 luni ii poti da pireu de cartofi cu morcovi, biscuiti chiar, banane cu mar si biscuiti...

| scufitzaneagra a răspuns:

Eu zic sa. l alaptezi cel putin pana la 6 luni fara sa pape altceva.am consultat un medic care mi. a spus ca e foarte bine
si asmileaza fier mai mult. exista risc mare sa aiba lipsa de fier mai tarziu si sa se imbolnaveasca...si sa incep sa. i dau de mancare dupa 6 luni.acum vezi si tu. e doar un sfat... popici si sa. ti traiasca