Întrebare recomandată | balteanuanca94 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum se prepara Nan 2. De exemplu la Nan 1 la 240 de ml de apa puneam 8 masuri de Nan. La Nan 2 este tot la fel sau se pun mai multe masuri?

2 răspunsuri:
| mariesprouse a răspuns:

Http://comunitate.desprecopii.com/......raf-nan-2/
cauta comentariul de la CorinaDani

| Karina85 a răspuns:

Cantitatea de lapte ramane desigur aceeasi, chiar daca se schimba formula de lapte sau treci la o formula de lapte potrivita varstei copilului. Regula este aceeasi la 30 de ml de apa se pune o masura de lapte praf, de aici 8 masuri la 240 de ml, dar modalitatea de preparare a laptelui o gasesti scrisa pe fiecare cutie. Simt nevoia sa scriu si despre apa cu care se prepara laptele praf. In cazul in care se utilizeaza apa de la robinet, atunci aceasta trebuie fiarta, racita si abia dupa aceea poate fi folosita. Daca laptele se prepara cu apa imbuteliata, atunci aceasta trebuie doar incalzita, nu trebuie fiarta deoarece prin fierbere creste concentratia in saruri minerale si acest lucru poate crea copilului probleme renale sau biliare.Un alt aspect de care trebuie sa se tina seama sunt nitritii pe care ii poate contine apa. O apa fara nitriti este apa naturala de izvor Calipso. In concluzie, apa, fie ca e de la robinet sau imbuteliata nu se foloseste niciodata fierbinte pentru ca distruge proprietatile laptelui.