| Aurelia1703 a întrebat:

Faptul ca un copil raspunde doar cand are chef la nume si nu vorbeste fluent la 2 ani si 4 luni poate fi un autism? Cineva mi-a spus ca nu e ok nici ca se "balaceste" in cadita cand face baie sau se joaca in nisip.Tin sa mentionez ca este foarte receptiv intelege tot si executa aproape tot ce ii cer! astept raspunsuri, pareri multumesc

7 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Doamne, nu mai bine te duci la un doctor care sa te lamureasca? Depinde...mai bine te duci cu el la cineva specializat ca sa-ti elimini orice suspiciune.

| Bondarel99 a răspuns:

E încă mic, nu îți mai faci griji. Așteaptă și vezi cum evoluează.

| Daniel9988 a răspuns:

Are personalitate...

| Ajatara a răspuns:

Buna! Stai linistita la 2 ani si 4 luni e perfect.Cine ti-a spus ca nu e ok ca si copil sa se joace in apa si nisip nu este sanatos sau nu are copii! Fata mea nu a vorbit aproape de loc pana la 4 ani acum vorbeste romana, engleza si germana.Cat despre joaca in nisip la 10 luni manca nisip.Fiul meu are acum 1 an si 8 luni si de abia daca zice 7-8 cuvinte.Am auzit si eu povesti fantastice in care copii de 9 luni ziceau luceafarul...numai baliverne.Autismul este o boala complicata poate fi grav(copilul nu priveste pe nimeni, tipa non stop, nu se uita la tv pur si simplu nu intelege nimic!) sau sunt forme mai usoare cu care poti trai(deplatati de la subiect, iau totul personal, au ritualuri stricte zilnice etc).Dar sunt sigura ca nu este cazul.Nu mai asculta tot ce iti spune lumea "inteligenta".O zi buna!

| vladorcolac a răspuns:

Deocamdata par lucruri banale, prostesti, insa daca te ingrijorezi de autism, atunci gandeste-te daca a fost vaccinat recent. Deoarece cauza autismului sunt vaccinurile. Pentru cei care nu cred, va invit sa cautati raspunsul dat de curtea suprema din Germania legat de vaccinurile la copii si desigur ingredientele ce formeaza vaccinurile, care includ inclusiv mercur

| xerxes1 a răspuns:

Unii isi dau drumul mai tarziu, cam la 3 ani si dupa aceea o sa ne intrebi cum sa-l faci sa taca.

| Rux2000 a răspuns:

Fratele meu si'a drumul la vorba pe la 2 ani si ceva. Difera de copil trebuie sa vorbesti cu el altfel de unde sa iti vorbească fuent. Si asta cu balacitul si jucatul in nisip cu sa nu fie ok? Ca nu inteleg e un lucru normal sa se joace in cadita si in nisip inf. poate n-am inteles eu