| Aurelia1703 a întrebat:

Considerati faptul ca un copip nu formeaza propozitii scurte la 2 ani si 5 luni? A spus cuvinte doar ca intarzie cu limbajul fluent..mentionez ca este foarte activ, intelege tot si reactioneaza ft bine..astept pareri ..multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Poate nu este chiar așa interesat/a sa discute, nu se axează pe abilitatea asta și are alte lucruri în vedere, cum ar fi sa facă sport, sa deseneze, sa danseze, sa și imagineze diverse scene,etc. Bine, poate ca este destul de mic și pentru asta. Este posibil ca al dvs copil sa aibă un deficit de atenție, ceea ce ar explica și hiperactivitatea. Cred ca ar trebui sa I faceți hemoglobina sa vedeți dacă nu cumva are o deficienta de fier, asta l ar face sa obosească atunci când încearcă sa se concentreze sau poate, cu acordul medicului, ați putea încerca niște suplimente cu zinc. Poate îl ajuta, asta ca sa nu apelați tocmai de la vârsta asta la așa ceva. THDA este o boala psihica caracteristica copilului în general, nu înseamnă ca are probleme de indaptare sau congenitale. Așa se întâmplă, mai ales la vârste fragede, când copilul încă nu are dezvoltat centrul atenției din creier. Ii este mai greu sa se focuseze sau sa facă mai multe lucruri dintr o data și începe sa se agite. Poate ca lucrurile vor trece de la sine. Nu contează cum vor trece, ideea este sa se întâmple. Iarăși va spun, nu contează nici când se intampla. Dacă alții vorbesc de la 1 an, nu înseamnă ca toți trebuie sa o facă și forțându va copilul sa urmeze ceva ce nu dorește după ritmul altuia, îl stresati și îi agravati situația cu Bună știință.