| Ilovedinero a întrebat:

Buna searaaa.Am nevoie de ajutor de la cei care se pricep cu copii ca eu chiar nu sunt genul.Am o surioara de 3 ani jumate si stie sa doarma singura.Nu are nicio problema dar, cand sunt eu acasa mereu vrea sa doarma cu mine.Suntem 3 frati, toti avem camere separate, camere personalizate si frumoase, am lasat-o pe surioara mea sa isi faca camera exact cum vrea ea si ziua merge si se joaca in camera ei, sta linistita dar cand vine seara si sunt acasa, e cocotata pe mine in pat.Cum as putea sa o fac sa doarma singura si cand sunt eu acasa?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incui usa si ai terminat!
dar intai ii spui mamei sa aiba grija de aia mica, sa nu urle la usa si sa ii explice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti sora mai mare? Sora ta mai mică vrea sa doarma cu tine deoarece se simte protejata in siguranta, de de nu doarme cu parintii tai? Mai ai frati in afara de sora de 3 ani? Tie nu iti place cand sora ta stă cu tine? Ce varsta ai?

| Ilovedinero explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, eu sunt sora mai mare.Parintii nostri sunt oameni " de succes" si ziua sunt foarte mult cu munca iar noptile uneori sunt plecati pe la petreceri iar alteori sa se recreeze in natura.Mai am un frate dar el are 20 de ani si e la casa lui.Imi place cand sora mea sta cu mine, o iubesc ca pe ochii din cap, ne luam haine la fel, radem impreuna si cel putin de 2 ori pe saptamana iesim in parc dar nu e ff comod sa ma culc la ora 22 si sa ma chinuiesc sa nu o trezesc la 5 dimineata.Ma chinuiesc sa nu o lovesc in timp ce dorm si chiar nu mi-e usor cu somnul.Am 17 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ilovedinero):

Pune i un pat in camera ta sigur îi este frica sa doarma singura dar daca dormiti amindoua in aceiasi camera e ok pentru ea, sau ai nevoie de un pat mare in care sa incapeti amindoua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce nu vrea să doarmă singura seara? Îi este teama sau e alt motiv?

| Ilovedinero explică (pentru anonim_4396):

De dormit doarme singura dar eu sunt cu munca, meditatiile, merg la sala si mai incerc sa invat si semnele de circulatie si etc ca vine si scoala de soferi si nu prea stau cu ea.Cand vin seara acasa mereu ma is in brate etc dar uneori are momente in care e obosita si ma trage ea in oat ca sa dormim amandoua

| R8rirjtbfiifi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ii era teama nu dormea singura când nu era ea acasă, logic

| Smmo a răspuns:

Are nevoie de afectiune, nu vad de ce ati lasa un copil de 3 ani sa stea si mai ales sa doarma singur. Pe tine te simpatizeaza mai mult, se simte mai in largul ei cu tine. Nu este normal si nu stiu caz sa fie lasati copiii sistematic sa doarma singuri. Unora le e frica si la varsta adulta sa faca asta, cu atat mai mult unui copil. Si chiar daca nu este vorba de frica, se simte indepartata, lasata la o parte, eliminata. Nu e deloc greu de inteles. Gandeste-te tu, de ce simti nevoia sa stai cu prietenul? Tu tot asa singura cuc ai dormit? Mama de ce nu doarme cu ea?