| AdeCrissuu123 a întrebat:

Buna TPU am o verisoara care este insarcinata in 7 luni ea are 20 de ani si se gandeste la nastere nu este decisa cum va naste natural sau prin cezariana ea ar vrea natural dar ii e frica de dureri sa nu se faca de ras ca nu poate sa il dea afara si este la primul copil si foarte fragila eu nu cred ca ar fi in stare dar nici nu vrea sa auda de cezariana poate ma ajutati cu un sfat sa ii spun ma ingrijoreaza as vrea cat mai repede ca poimaine se duce la control si trebuie sa ii spuna medicului cum va naste va rog

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este fragila, cea mai buna nastere este cea naturala. este tanara, deci nu ar trebui sa existe probleme, recuperarea e mai usoara si trauamtismul la acre sunt supusi mama si copilul este mult mai mic. Nu se va face de ras, nimeni nu o judeca acolo, toata lumea va face totul doar ca sa ajute. Cezariana este recomandata numai daca exista probleme, fiindca este mai riscanta si recuperarea dupa ea, mai ales pentru mama, este mult multa mai dificila. daca sarcina nu are contraindicatii privind nasterea naturala (placenta praevia, circulara de cordon, distocie materno-fetala, miopie forte a mamei), atunci cu siguranta nasterea naturala este cea mai buna, mai ales ca spui ca este fragila si nu ar face fata unei cezariene.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

"Alegerea intre a naste natural sau prin cezariana pune in mare dificultate multe dintre gravidele moderne. Desi nasterea vaginala este mai sigura, aceasta metoda este mai dureroasa si inconfortabila decat cea prin cezariana. Prefera femeile moderne confortul cezarianei in locul sigurantei, pe care o asigura nasterea vaginala? Inainte de a te decide ce fel de nastere sa alegi, iata care sunt avantajele si dezavantajele fiecareia dintre ele!" http://www.copilul.ro/......a325.html. Multa sanatate.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta, TENSIUNEA, am intrat in fibrilatie atriala! Urgent 112!
doamne dumnezeule care esti in ceruri, la 20 de ani, in loc sa studieze la o universitate de prestigiu, sa isi faca parintii mandri, sa isi traieasca studentia, sa strabata cat mai multe cearsafuri, betii in camin, cabane, iesiri cu fetele in club, invatat pentru examen, ea prefera sa schimbe scutece si sa stea la cratita. nu imi vine sa cred, asa de tanara, ...si-a nenorocit tineretea, o sa urmeze o perioada de frustrari, nemultumiri, reprosuri, NU isi va putea termina studiile, NU va putea fi independenta, va sta la cratita, maica sfanta!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Corect. Dar daca asta isi doreste...

| sweetys a răspuns:

Este destul de tanara si ar fi bine sa nasca natural. Daca naste prin cezariana in timpul nasterii nu o sa o doara dar o saptamana o sa se chinuie in timp ce la nasterea naturala o sa o doara pe moment si putin timp dupa aia.

| rxxysh90 a răspuns:

Poate naste natural cu o epidurala (anestezie). Asa durerile sunt mult mai suportabile si se recupereaza mai repede decat dupa o cezariana.