| dulc3'maria a întrebat:

Am o prietena care are 18 ani si este insarcinata in luna a 8 a, ea vrea sa nasca prin cezariana, dar doctorul i-a zis ca daca naste normal nu are probleme insa ei ii este frica, nu inteleg... poate sa nasca prin cezariana chiar daca doctorul i-a spus ca poate naste normal fara complicatii? adica, poate si ea sa decida cum vrea sa nasca chiar daca poate risca alte complicatii?thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tee a răspuns:

In zilele noastre poti sa optezi pentru nastere normala sau cezariana dupa bunul tau plac, din pacate. Nenumarate femei o fac doar pentru ca le este frica de nasterea normala.
Durerile sunt cumplite si la cezariana, dupa operatie, cand efectul anesteziei dispare si iti este administrata Oxitocina, care te "omoara" picatura cu picatura, tortura ce dureaza doar 12 ore. Plus ca poate sa ramana cu o durere cumplita de cap de la anestezia locala(rahia) daca misca capul, iar recuperarea este mai grea si mai ramai si cu o cicatrice mai vizibila sau mai putin vizibila, depinde de cat de priceput este medicul.
Dar, probabil ca prietena ta nu va crede toate aceste argumente pana nu traieste pe pielea ei aceste neplaceri.
Eu cunosc multe cazuri, cunostinte si eu insumi, care am trecut prin aceast chin de voie si de nevoie, (cazul meu - bebita nu s-a intors cu capul in jos) si am ramas cu dureri in zona operatiei mult timp; alt caz - a fost cusuta ca pe sac, are cute-cute facute de dl doctor (nastere prematura), alt caz - a ramas cu dureri de cap si a spus ca nu mai recomanda nimanui Cezariana (de frica a cerut sa i se faca cezariana), alt caz - sangerari masive pentru o perioada lunga, prea lunga de timp si lista poate sa continue...
Dar decizia ii apartine...Bafta!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poate ea sa decida cum naste. Cezariana este foarte traumatizata atat pentru mama cat si pentru copil si are indicatie NUMAI daca se preconizeaza probleme la nasterea normala. Stiu ca la un moment dat se iscase o moda si femeile solicitau cezariana, dar s-au intamplat numeroase probleme, mamele au avut complicatii in urma cezarienei, multe au murit sau au ramas mutilate, copilasii au avut si ei de suferit si s-a cam renuntat la moda asta. Cezariana nu e de dorit, e o metoda disperata cu multe reactii adverse, nerecomandabila mai ales la 18 ani.

| antonia09 a răspuns:

De obicei cezariana este aleasa de catre medic doar daca pune in pericol sanatatea mamei sau a bebelusului.
Si eu sunt mama de foarte putin timp, circa 8 luni si mai in gluma mai in serios ii spuneam sotului ca vreau sa nasc prin cezariana, insa coincidenta a fost ca totusi medicii mi-au spus ca opteaza pentru ea deoarece bataile inimioarei fetitei nu erau regulate, oscilau si mai era si suspect de cordon in jurul gatului.
Prietenei tale trebuie sa ii explici care sunt consecintele unei astfel de decizii si cea mai importanta ar fi ca trebuie sa astepte cel putin 1 an pentru a putea avea din nou un copil pentru a nu avea complicatii in timpul sarcinii.
Sper ca prietena ta sa se convinga ca este spre binele ei sa nasca normal, poate foarte simpu sa faca epidurala daca i este frica de dureri.

| hugo a răspuns:

Pana la urma este sanatatea ei in joc...nu inteleg dc o cezariana cand poate naste normal si fara sa isi puna sanatatea in joc, ps: grabita a mai fost...

| zantedeschia a răspuns:

Te recuperezi mult mai greu dupa o cezariana decat dupa o nastere normala. Eu am nascut normal cu anestezie in spate si a 2 zi fugeam pe scari in sus si in jos. Ar fi bine sa asculte de medicul ei. Succes.