| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi doresc foarte mult sa nasc un copil prin cezariana pot face asta? Pot opta intre a naste natural sau prin operatie? Sau la cezariana se decurge decat in cazul unor probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, ti se permite sa alegi desi asta iti pune viata in mare pericol. Probabil va trebui sa dai niste declaratii in care te angajezi sa nu acuzi pe nimeni daca tu sau copilul aveti complicatii. Copilul are riscuri de 4-5 ori mai mari ca la o nastere naturala si mama are riscuri de 10-12 ori mai mari de complicatii.

Abh
| Abh a răspuns:

Fiecare metoda de nastere are "inconvenientele ei". Adica, nu esti scutita de durere in nici unul din cazuri, dar, recuperarea ta e mai scurta in cazul nasterii naturale si de aproape 6 luni in cazul nasterii prin cezariana.(atat ii trebuie abdomenului sa se refaca dupa operatie, timp in care nu ai voie sa ridici greutati mai mari decat bebelusul tau). Cezariana se complica in unele cazuri cu infectia plagii operatorii si rezulta dehiscenta de plaga, ceea ce nu doresc la nimeni. o alta complicatie ar fi aderentele, adica dupa operatie organele vecine uterului adera (se lipesc) de acesta, ceea ce duce la dureri abdominale pe viata. Nu vreau sa te sperii, poti foarte bine sa nu ai nici o complicatie si sa te vindeci fara urmari neplacute. Ce nu imi place e ca tot mai multe gravide opteaza din start pentru cezariana, ca si cum aceasta ar fi o extractie dentara. E o operatie mare, in care pot aparea complicatii mari. Sfatul meu pentru toate gravidele ar fi sa asculte in primul rand opinia ginecologului care le urmareste sarcina intrucat acesta e ste cel mai in masura sa decida metoda de nastere.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu in locul tau as alege o nastere naturala pentru ca nu iti pui in mod constient viata in pericol, facandu-ti o operatie, care nu este necesara. Mai mult inca lasa si urme, incizia pe care ti-o face nu dispare, ea ramane pentru vecie. Sa stii ca ce este natural este mult mai bun decat calea unei interventii chirurgicale. Eu am nascut 2 copii in mod natural si sa stii ca durerile, cat ar fi de mari, se uita si apoi te poti bucura in liniste de copilul tau, fara a te feri de eforturi si alte activitati, care nu pot fi facute pana ce nu se vindeca operatia. Se face cezariana doar daca, nu este bine pozitionat copilul si o nastere naturala nu ar fi posibila. Sfatul meu este sa alegi calea clasica si nu cea moderna.
Dca esti gravida si trebuie sa nasti, eu iti doresc tie si copilului tau multa sanatate si sa treci cu bine peste aceasta faza. Fiind in preajma Sf. Sarbatori ale Craciunului iti doresc sanatate, fericire si ganduri bune. La multi ani!

auran
| auran a răspuns:

Sigur ca poti opta pentru cezariana dar, crezi ca o taietura este mai putin dureroasa decat o nastere naturala? Daca iti este teama opteaza eventual pentru o epidurala - si cezariana si epidurala au efecte secundare. Cred ca este indicat sa asculti si sfatul medicului.

| devine a răspuns:

Durere e in ambele cazuri, dar la cezariana sunt mai suportabile totusi...adica e ca o operatie si atat. eu una as prefera sa stau 2 zile in spital dupa cezariana decat sa ma chinui ore in sir in travaliu si sa 'experimentez' una dintre cele mai mari dureri...plus ca e si mai putin stress pentru copil. matusa mea a nascut acum cateva luni prin cezariana, si la o saptamana dupa era in stare perfecta.

| DeeAnna. a răspuns:

Eu stiam ca poti sa optezi pentru ce vrei.happy

| Irina a răspuns:

Depinde de medicul tau. De exemplu sora mea a nascut de doua ori prin cezariana, prima data a sfatuit-o sa nasca natural dar nepotelul meu incapatanat a trecut de termen si nu voia sa ne mai vada la ochisorihappy, iar pana la urma i-a facut cezariana.

| butterfly95 a răspuns:

Sincer.eu cred ca trebuie sa nasti natural pentru ca e mult mai bine decat sa iti coase burta. o sa ai o cicatrice oribila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cel mai sănătos este nașterea naturală, numai când viața bebelușului și/sau a ta este/sunt în pericol se intervine chirurgical prin operație de cezariană.
În timpurile noastre multe femei recurg la operația de cezariană pentru a fi scutite de durere, însă sunt cele de după. O durere tot ai.
Dacă vrei o astfel de intervenție trebuie să vorbești cu medicul tău obstetrician (ginecolog) pentru mai multe detalii.
Pa, pa.

| ValiTCM a răspuns:

In functie de ce iti zice medicul sau de ce se intampla in acel moment. Poti sa te decizi sa nasti prin cezarianta si punct sau poti natural si cand ajungi la sala de nasteri sa nu ai dilatatia necesara, copilul sa fie pozitionat incorect sau multe alte probleme care pot fi rezolvate in ziua de azi. Totu e sa ai incredere in medicul tau.

Uite un articol cu o mica poveste:
http://www.jurnaluluneimame.ro/......cezariana/

Mult succes!