| AlexAL275 a întrebat:

Cum poți modela un caracter?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe al tău, sau pe al altora?

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

În special pe al meu. Eu știam că schimbarea începe cu propria persoană.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

Ca să modelezi, trebuie să ai un model. Acesta nu poate fi teoretic, din cărți, trebuie să fie un model viu. Caută în jurul tău modelul.

| AlexAL275 explică (pentru sadrian46):

Până acum nu l-am găsit, îmi mai plac unele chestii de la anumiți oameni, dar în rest nu e niciun model. Multă lume e rea, prefăcută și mincinoasă. Pe cine să urmez?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu poți să modelezi caracterul făcând teorie. Caută până găsești, nu lumea, ci un om concret.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexAL275):

Cunosc pe unul care face pe psihagogul, dar... a fost condamnat penal pentru ca si-a santajat amanta.

| MMadalina a răspuns:

Educatia, educatia joaca un rol important in modelarea caracterului, dar si modelele din jurul tau. Din acest motiv anturajul este un factor major in dezvoltarea oamenilor.

| Marbea a răspuns:

Depinde ce vrei sa modelezi. Trebuie sa descoperi care aspecte ale caracterului nu-ti plac si le schimbi, cate putin, pas cu pas. Ce aspect ai dori sa schimbi, da un exemplu ca sa discutam pe concret. Oricum iti trebuie perseverenta si sa nu te intereseze cum sunt si se comporta cei din jur. Nu trebuie neaparat sa ai un model de urmat trebuie doar sa vezi ce nu-ti place la altii, adica sa aplici zicala „ce ti-e nu-ti place altuia nu face", schimbarea trebuie sa porneasca de la tine dar primul pas este sa ti-o doresti urmata de al doilea pas-inceputul schimbarii.

| ania a răspuns:

Urmând modelul lui Iisus din Evanghelii.

| ania a răspuns:

Prin rugăciune și citirea Bibliei.