| 熊Panda熊 a întrebat:

De la orice varsta te poti apuca de canto? Nu ar trebui sa ai o anumita varsta, pentru a-ti modela vocea cat mai bine?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, te poți apuca de la orice vârstă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca tine chiar de varsta, dar cat mai tanar. Chiar si pe la 30 de ani ma gandesc ca merge.

| oprescudorin11 a răspuns:

E o intrebare dificila.Dar daca esti copil, poti face canto! Caci sunt nu numai coruri ci si solisti care pot si profesa, (exemplu:Haendel, Bach), dar iti va folosi si dupa ce vocea ti se va schimba, dupa adolescenta.
Vreau sa spun, ca in vremuri stravechi, opinia era dura: se castrau copiii pentru a-si pastra vocea (cei cu voce deosebita).
In timpul preclasicismului, femeile nici nu puteau sa participe nici in muzica, nici in teatru. Se foloseau (si ) castrati care acoperau cateva octave, suficient sa imite si femei si barbati! Era la moda! Era sa o pateasca si Haendel!
Dar din cate stiu, acum ai sanse ca daca faci canto inainte de adolescenta, sa corespunzi si mai apoi.La fete este sigur, la baieti este probabil.
Cam atata stiu!

| LowHP a răspuns:

De obicei parintii isi dau copiii la canto de la varste fragede, inca de atunci se poate modela vocea.

Nu conteaza varsta.