| Albert11 a întrebat:

Mama mea mi-a impus o ora de culcare cu care nu sunt deloc de acord dar cum as putea sa o coving sa nu ma mai trimita la culcare la ora 8? Sa ma lase sa stau treaz pana mai tarziu? Dau FUNDA! Apropo, am 12 ani.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Ai nevoie de somn, ești în perioada de dezvoltare.
Dacă mama ta ți-a zis să dormi la 8 atunci ascult-o.

11 răspunsuri:
| andre25 a răspuns:

Poți să îi explici că este prea devreme, că ești mai mare și nu poți să dormi la 8. Încearcă să mai negociezi cu ea pentru o oră sau două în plus. De exemplu poți să îi spui că faci curat în casă timp de o săptămână, pentru a te lăsa să te culci pe la 9 sau 10. Găsești tu ceva.
Dacă nu merge, ultima soluție a ta ar fi să mai aștepți un an. La 13 ani nu cred că îți vor mai spune părinții la ce oră să te culci.

| Catrice a răspuns:

Și ce dacă ai 12 ani?!
Vrei sa te culci la 3-4 dimineața?
De ce nu o asculți pe mami ca la vârsta asta ai nevoie de multe ore de somn ca sa crești. Dacă nu, o sa ramai mic de statura, organele nu vor funcționa corespunzător, nu o sa te poți concentra, nu o sa poți învața, nu o să-ți crească cucul, nu o sa atragi fetele...

| AlexSolomon a răspuns:

Frt, cand o să ai 14-15 ani o să iți dorești să te poți culca la 8.
din păcate nu o să ai timp. Bucurăte de somn copile.

| anonimg a răspuns:

Nu contează doar numărul orelor de somn, ci contează și timpul acestora. Orele de dinainte de miezul nopții sunt mai importante decât cele de după miezul nopții.
Somnul necorespunzător va aduce probleme serioase în organism de care nici nu ne dăm seama.
Este adevărat că nu îți place să te culci devreme. Dar noi trebuie să facem ce este bine; pentru că cele mai multe plăceri și dorinți ale noastre sunt nesănătoase.
Toți oamenii sănătoși și-au impus singuri reguli stricte, pentru că altfel nu vor fi sănătoși.

| Seroux a răspuns:

Mai dormi cat poti ca mai aprox 1 an pana cand o sa vrei sa dormi la 8 dar nu o sa poti iti spun din propria experienta, am 14 ani imediat fac 15 si cateodata mi-e somn la 8 dar nu pot ca am ff mult de invatat sau sunt chemat de catre colegi afara si nu pot sa ii refuz ca as strica o prietenie.

| mgtow a răspuns:

La 10 seara e bine so convingi, ie frica sa nu vezi pornó pe la acces direct sau observator cum se imbraca alea cu haine transparente

| Albert11 explică (pentru Panamax):

Intrebarea asta a pus-o frate-miu de pe contul meu.

| Albert11 explică (pentru andre25):

Sora mea are 16 ani si tot la ora 8 este trimisa la culcare.

| Panamax a răspuns (pentru Albert11):

Da,cum sa nu.
Esti si mai mincinos.
De aceea te culca mama ta devreme, ca sa nu-ti mai auda minciunile.

| Cduncfujndf a răspuns:

Omule, mama ta e nebună. Cum dracu să te pună să te culci la ora aia, eu când aveam 12 ani veneam în casă la ora 12 jumate. Adică frate ai 12 ani! Peste 2 ani faci buletinul, ești capabil să răspunzi penal! Ce dracu?!?