| Anisoara_Godinac_1975 a întrebat:

Bună ziua,
Am un bebe de 2 luni și 10 zile care de 2 săptămâni nu mai doarme noaptea, se culcă în jurul orei 4 dimineața și atunci doarme până la 10-12 ore (cu întreruperi pentru a mânca la 3-4 ore). De pe la ora 16 mai "fură" câte 40-50 minute de somn între mese, câteodată mai are un somnic mai lung seara de la 21 la 23, 30-24, după care începe "distracția"... treaz până la 4, nu plânge rău, dar se vaită, râgâie, face pârţuri, adoarme 10-20 minute și se trezește plângând. Ce ar putea fi? Colici, sau inversare a zilei cu noaptea? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Incearca sa ii faci un program de somn. Din cate vad el doarme ziua foarte mult, desi e normal ca la doua sau trei ore sa adoarma si sa aiba reprize de somn. Poti sa cauti Somnul in primele trei luni de viata, te va ajuta sa ii schimbi programul.

| bystefu a răspuns:

Colici mai mult ca sigur, prin ce am trecut si eu cu a mea....de la 7 luni si-a revenit.

| Anisoara_Godinac_1975 explică:

Mulțumesc

| HazelEyes77 a răspuns:

Din nefericire colicii apar cu precadere pe timpul noptii spre disperarea parintilor. Macar nu plange incontinuu cum fac unii bebelusi si mama e nevoita sa faca ture prin casa cu el in brate, sa l legene, alinte. sa i cante si de multe ori fara efect. Oricum dupa 3 luni crizele de colici dispar si copilul poate dormi mai mult noaptea. Numai bine