| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

Hei TPU, am un bebe de 2 luni jumate care nu prea doarme ziua, adica se trezeste dimineata la 9 si mai doarme vreo 10-15 minute toata ziua. ce sa ii fac ca este si agitat. in rest doarme toata noaptea FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

Ce sa zic...Stii ca al meu e mai mare un picut, dar doarme...pffff.Nu-l trezesti nici cu tancuri rusesti. Daca doarme mai putin de 14 ore, ar fi cazul sa il duci la pediatru.Nu de alta, dar Doamne fereste, asa debuteaza ADHD-ul.Nu te speria nici tu, zic si eu.Mai bine sa fii prevazator.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Ce este ADHD?

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Un sindrom in care copilul este foarte agitat, incepe sa vorbeasca mult(la aia mai mari ma refer) si in general nu isi prea controleaza cuvintele, vorbeste aiurea.Este nervos, nu sta locului, nu este atent, devine uituc, iresponsabil(sau mai bine zis incapabil sa duca pana la capat o actiune care implica si concentrare). Uite mai multe:

http://www.cdt-babes.ro/articole/adhd-sindrom-hiperkinetic.php

Desi nu cred ca ar putea avea.Sunt sanse extrem de mici. Poate si tu exagerezi.Cam cate ore doarme? De la ce ora pana la ce ora? Nu te panica, zic si eu...Sunt sanse de 0.1% sa aiba.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Acum sunt mai linistita ieri a dormit 2ore jumatate si astazi 3 jumate, dar inainte dormea foarte putin, cred ca era speriat de la spital din cauza intepaturilor, in somn plangea suspina... multumesc frumos de raspuns

5 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Ai putea sa il mai scoti la aer curat, la plimbare daca ai timp, sau poate are vreo problema medicala...

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru DrGoogle):

De plimbat, il plimb toat ziua, stam la curte