| reb18 a întrebat:

Bună ziua, am un bebe de o luna, are colici, are gaze, se strânge, se screme de numa, voi ce ați folosit la colici? Eu am folosit espumisanul, colidep, infacol, protectis toate nu au folos, știți ceva mai bun? Nu stiu ce sa fac, ca este foarte agitat, nu doarme nici ziua aproape nici noaptea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai folosi chimicale ca nu ajuta si agita mai mult copilul.
In primul rand, copilul trebuie alaptat in lateral, paralel cu corpul mamei, nu cu fata in sus, fiindca laptele ii cade direct in gat, ca atare se ineaca sau inghite foarte mult aer.
Dupa alaptare trebuie tinut in sus si batut usor pe spate pana ragaie de mai multe ori.
Copilul cu colici se culca pe burtica dupa ce in prealabil te asiguri ca nu are perna si nimic in jurul capului cu care s epoate sufoca. Bebelusul doarme cu poponetul un pic in sus, cat este mic, de aceea se poate baga sub burtica lui, o sticla de jumatate d elitru cu apa calda, burtca lui s eincalzeste si faciliteaza eliminarea gazelor, dormind toata noaptea fara probleme.

O alta varianta este tot asa, sa culci copilasul pe burtica si sa-i pui un prosop cald, ori o punga cu sare calda la burtica.
Atentie, sa nu fie foarte calda sapa sau punguta cu sare, ca puteti oparii copilasul.

| reb18 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles mulțumesc frumos pe burta am încercat sa îl pun plânge foarte tare și nu sta se strânge de multe ori!

| Violleta2022 a răspuns (pentru reb18):

Plange pana se obisnuieste, dar te asigur ca functioneaza. Asa am avut baitelul si orice sirop ii dadeam, il agita cumplit.
Pe burtica a functionat si din prima saptamana de viata, de cand m-a invatat o asistenta maternala, dormind noaptea intreaga, desi a avut cam 4 luni de colici.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite si aici un articol care recomanda culcare pe burtica si caldurica la burtica.

https://www.andreeaholban.eu/......belusului/

| Violleta2022 a răspuns:

Uite asa trebuie culcat:
https://patuturi.ro/......a.png.webp

Mai exista si aceasta centura pentru colici, care are un buzunarel unde i se pune punguta cu sare calduta:

https://esentialbebe.ro/......itlu_3.png