| Izabellamirela a întrebat:

Bună, fetita mea are 2 luni și 2 săptămâni și îmi doarme deloc, adoarme pe la 2 noaptea și se trezește la 8 dim dar în orele acestea se tot trezește sa pape, dar după ora 8 nu îmi mai doarme nici măcar o ora pana seara târziu e tot moraconoasa și plânge, am fost la pediatru și o spus ca asa este ea, sunt copii care dorm sunt copii care nu dorm, de vreo săptămâni face asa în continu nu știu ce sa mai fac sa doarmă și ea 2 - 3 ore.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai ce face. Nepotica mea de un an jumate este la fel. Asa sunt unii copii din ziua de azi.
Sa-ti traiasca!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca nu se satura cu laptele tau, nefiind prea hranitor, sau poate nu manaca suficient.
Schimba-i laptele sau introdu suplimentar in completare, un alt lapte.
Stiu femei care aveau lapte foarte mult, dar nu era constistent si copilul era flamand tot timpul.
Un copil sanatos nu plange si adoarme imediat dupa ce mananca.
Este foarte clar ca, copilasul tau nu se hraneste cum trebuie sau nu mananca insuficient.
Alte cauze ar putea fi: daca nu cumva are otita, sau alte probleme de sanatate., pentru ca un copil sanatos si satul, nu plange, nu-i morocanos si doarme 18-20 de ore pe zi, la aproape 3 luni.

| Izabellamirela explică (pentru Violleta2022):

Nu exista nu se satura la san, l-am întrebat pe pediatru și o sp ca nu sa exista asa ceva, fetita a luat în greutate foarte bine, am născut o cu 2600 și acum are 5 kg,

| Violleta2022 a răspuns (pentru Izabellamirela):

Un copil sanatos nu plange si doarme dupa ce mananca.
Este clar ca coilul are o problema. Schimba pediatrul!

| NLS a răspuns:

Pune-te sa dormi langa ea, si iti va urma exemplul.
Poate nu din prima zi, insa dupa ce ii va intra in reflex ca zi de zi mamica ei se pune sa doarma la ora cutare, (2 ore e suficient pentru tine) va urma exemplul, pentru ca se va plictisi singura.

Bineinteles, asta nu inseamna ca tu vei dormi si ea va ramane nesupravegheata, pentru ca s-ar putea accidenta, ar putea provoca un dezastru... (tu te vei preface ca dormi, SAU instalezi o camera video si altcineva din familie o va supraveghea de la distanta, iar daca da sa se intample ceva, te va trezi urgent)

Incearca si sa te joci mai mult cu ea, sa isi consume energia. In acel moment cand ramane fara Duracell, va adormi singura.

| Izabellamirela explică (pentru NLS):

Da dar ea nu sta jos nici în brațe ca plânge, 2 ore îmi ia sa o culc și adoarme 10 min și iar se trezește și tot asa?

| sofisis a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa te inarmezi cu rabdare. Atat. Nu o vei putea forta sa doarma nicicum. Sunt foarte rare cazurile cand copiii dorm cateva ore legate pe noapte si si mai putine cand dorm de la 8 la 8.
In general am observat ca dorm mai bine copiii hraniti cu formula decat cei alaptati. Cei hraniti cu formula leaga 2-3 ore de somn noaptea. Cei alaptati pot cere san si din jumate in jumate de ora.

Răspuns utilizator avertizat
| idkkkkkk a răspuns:

Eu cand eram mica, dormeam ziua si noaptea plangeamlaughingDaca nu ii e somn, gaseste i o activitate care o oboseste, poate asa ii va fi somn