| Alexandruchirit a întrebat:

Salut TPU! Fiul meu are o chestie mai ciudat, mai exact el uneori se culca devreme si se trezeste pe la 07:15 in timpul scolii si in alte seri se culca foarte tarziu, nu ii este somn si de obicei adoarme la 1 noaptea, cum pot rezolva asta, si nu, nu vreau sa il culc obligat, tot o sa se uite pe pereti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Simplu: ii luati telefonul si computerul din camera si se va culca in fiecare seara la 9-10, asa cum ar trebui orice copil sa mearga la culcare fiindca are nevoie de somn de noapte in fiecare noapte, nu ocazional.

De acest lucru este responsabil doar parintele, care nu stie de obicei ce face copilul lui, cum sta pana tarziu in noapte pe telefon sau formuri, ca sa se joace sau sa comunice cu cine stie cine.
Copilul dvs nu are nici o chestie ciudata, doar peterece noptile online, asa cum fac toti copii care nu sunt supregheati de parinti.
Dupa cum spuneam, este usor sa-l discipilati daca ii luati electronicele din camera si nu va avea ce face, decat sa citeasca o carte sau sa doarma.
Cum generatia copilului dvs nu mai iubeste cititul cartilor, cu siguranta se va culca devreme.

1 răspuns: