| MegaTrain a întrebat:

Ca si parinti cum considerati ca ar trebui ca cei mici sa-si petreaca timpul pe la calculator? De fapt, e aiurea ce va intreb. Ca stiu ce ar raspunde oricine. Intrebarea e directa de fapt: cat de des va uitati copiii pe la calculator? Macar daca se tot intampla, aveti si grija sa si strice tastele pe ceva ce aveti la cunostinta sau pe orice s-o nimeri sa butoneze? Ma refer la o categorie de varsta 7 - 12 ani.

Ce vreau sa spun. Daca lasati copilul ceva mai mult la PC, macar sa-l lasati pe ceva ce stiti ca nu-l corupe mental sau sa-l indobitoceasca, in loc sa-l faca sa-si imbunateasca niste abilitati, gen matematice sau de scriere, de limba engleza, etc.

10 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Problema complicata.Pe de o parte este misto ca sta in camera lui cuminte, pe de alta ne facem griji cu ce ar putea sa se intample.
Trebuie supravegheat din umbra.
Mai mult de 2 ore pe zi nu-l las deoarece are teme multe de facut.
Dar la 10 ani stie sa-si instaleze sistemul operativ, sa pirateze jocuri, sa posteze tutoriale pe Youtube, etc fara niciun ajutor din partea mea.Doar din ce a auzit in pauze la scoala.
Engleza este suficient de buna sa discute cu copii din alte tari cand joaca multiplayer.Defapt am auzit mai mult injuraturi, dar tot este ceva, deoarece erau in engleza.

| K0sti a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Sa pirateze jocuri?
Gogule vezi ca-l bagi ala mic in belele...vai curu vostru de parinti!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru K0sti):

Nu esti in masura sa intelegi si nici sa dai sfaturi.
Daca in viata ta nu ai copiat macar un joc sau un cd audio protejat, ori nu stii ori esti doar un ipocrit.

Cu stima

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Furtul ramane furt indiferent daca e in cantitati mici.
SFANTA SCRIPTURA ne invata sa nu pacatuim furand.
La judecata de apoi Dumnezeu nu va face diferenta intre cei ce au furat un cui si cei ce au furat un bou.

| Miuletz a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Nu mai folositi biblia doar cand aveti nevoie de castigarea unui argument, neavand..argumente laughing
Ce mai zice biblia? Hm, daca nevasta nu e virgina atunci trebuie omorata, ar trebui ucise milioane de femei atunci laughing, sa vedem ce mai scrie pe aici. Oh, sclavia e ok? Ciudat... Sa dai tot ce ai saracilor? Si preotii astia cu bmw ce fac?
De ce alegi doar cateva lucruri si de celelalte uiti complet?

| NuSpargConturi82 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Boss tu esti copilul.

| danutzu96 a răspuns:

Eu o sa raspund desi nu sunt parinte.
NU trebuie lasat la calculator decat foarte rar, iar in legatura cu imbunatatirea abilitatilor cu ajutorul pc-ului e foarte greu la varsta asta. Pe copil il atrage mult mai mult jocurile si desenele animate.Eu recomand sa se minimizeze cat mai mult posibil utilizarea calculatorului si foarte important este ca el sa nu fie pus in camera lui! Are timp desut de la liceu - facultate in colo sa isi prajeasca ochii ore in sir stand gura gasca la monitor.

| Miuletz a răspuns:

Pai, pe mine parintii m-au lasat cam cat voiam (desi sora mea ma dadea ca sa stea ea). Daca ii oferi niste jocuri (si jocuri educationale dar de la 9-10 ani sunt cam mari) si vezi ca nu sta pe Facebook toata ziua e ok atunci. Stiu ca suna ciudat, dar jocurile stimuleaza creierul, si chiar e dovedit ca cei care se joaca sunt de obicei mai inteligenti, isi dezvolta mai multe abilitati. Cum sa fie un lider, strategie, reflexe (cei care se joaca reactioneaza de obicei mai repede). Deja suntem si vom continua sa fim in era tehnologiei, lasa-l sa invete despre calculator cat mai mult posibil, cum sa instaleze un windows, cum sa dea uninstall corect unui program, mai multe lucruri. Desigur ca va virusa putin pc-ul la inceput, dar se rezolva lucrul asta destul de usor, de cate ori mi-am virusat eu pc-ul laughing, si acum prietenii parintilor ma roaga sa vin sa-i ajut. Memoria se dezvolta destul de mult, ma joc de la 7 ani (9 ani ) si invatatul a fost mereu ok. Nu stiu, ar trebui sa-l lasi maxim 3-4 ore pana mai creste, isi face probleme cu ochii si mai trebuie sa se dezvolte fizic (sa se joace pe afara) si daca l-ai putea introduce in lumea jocurilor ar fi perfect, nu sunt deloc dezavantaje, jocurile (cum spun multi neinformati) nu te fac violent si n-o sa ajungi un criminal din cauza lor sau altceva, desi jocurile cu teme pentru adulti (droguri/sex) ar trebui evitate. Daca va jucati cu el si mai bine, si daca gasiti un joc educational si distractiv atunci toti au de castigat. Jocurile video au cea mai mare reusita la invatarea englezei (tatal meu a invatat engleza fara profesor, doar din jocuri in cam un an, o intelege destul de bine, stie sa spuna cate ceva, s-ar descurca daca ar merge intr-o tara straina) nici profesorii, nici cartile nu il vor ajuta sa invete o limba straina mai mult decat un mmorpg in engleza happy.

| denisadr a răspuns:

Sunt de parere ca este bine sa il lăsați sa stea la calculator maxim 3-4 ore pe zi, poate pare mult, dar internetul este un tărâm pe care daca nu il va explora de mic...o sa ii fie mai greu dupa. O sa isi exerseze engleza si cel mai important pe viitor isi piate gasi un loc de munca nu neaparat ca programator sau inginer, lucruri de genul, se castiga foarte bine din gaming daca lui ii place. Dar trebuie totusi sa știti daca in timpul orelor petrecute laa caalculator face ceva producriv pentru el însăși.

| PinguT a răspuns:

Sunt copil, ma rog, adolescent. Parerea mea este ca nu ar trebui sa ii pui o lesa unui copil cand sta la calculator. In general, copii sub 10 ani se poate sa fie infulentati usor. De la 11-12 ani, copii pot intra pe niste lucruri, relativ obscene. Daca cineva isi surprinde copilul pe aceste..."lucruri", eu zic sa il lase in pace. Daca incerci sa discuti cu el, o sa il pui intr-o situatie extrem de jenanta. Daca te referi la jocuri violente, si nu la ce vorbeam acum o secunda, sugerez sa nu iti lasi copii pe anumite jocuri online daca nu au varsta de macar 12 ani. Eu cand joc un joc online, multi copii isi fac simtita prezenta prin injuraturi, urlete sau cuvinte vulgare care strica cheful tuturor. Asta e parerea unui fost copil.