| anonim_4396 a întrebat:

Cam de pe la ce vârstă credeți că un copil ar trebui să aibă acces la internet și de ce?

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copii trebuiesc tot timpul supraveghati, atat in viata reala cat si cea virtuala. Accesul la internet il poti da la 12-13 ani, cand este suficient de mare sa inteleaga si sa stie ce face, dar evident se pun restrictii pe site-urile interzise minorilor.
Copilul nu are voie sa deschida tot ce-i apare pe ecran, fiindca poate deschide un app sau reclama care contine virus.
Trebuie educat in acest sens si facut sa inteleaga ca nu-i normal sa navige unde vrea el, ci unde i se permite.

| Mosotti a răspuns:

La varsta cand poate avea acces deci sa aiba acces la net, daca o ia mai devreme, ii va intra in sange mult mai teapan totul, e f bine, se va informa, va invata, nu e rau, acum depinde si de gene, ca daca are gene de tractorist si are tenta doar catre hahaiala, prosteala si atat, e nasol, si in cazul asta accesul la net poate fi daunator, ca-i mananca timpul pentru chestii mai acatarii. Dar daca e baiat destept cu potential, de la sine va face si chestii inteligente pe net ca va simti asta din interior.

Faptul ca mai si socializeaza si se mai uita la una si alta, asta nu e rau, ca pana la urma asta e lumea in care traieste si cu bune si cu rele, dar nu doar asta, sa faca si chestii inteligente, sa invete, sa se informeze despre una si alta, etc.
De ex poate invata programare si altele de pe net, si sa-si faca si cariera din asta, sunt multe posibilitati, limbi straine.

Mai depinde si de educatie, ce il indruma parintii sa faca pe net. Si sigur sa fie supravegheati sa nu dea de chestii nocive.

Deci depinde de stofa si educatia copilului daca trebuie acces cat mai tarziu sau cat mai devreme.

| Freya1 a răspuns:

Copii până prin adolescență ar trebui să aibă acces la internet doar pentru scoala daca e cazul.In rest ar trebui să își vadă de copilăria lor.
Pe la 14/15 ani pot sa aiba un Facebook, un Instagram dar supravegheați din umbră.

| Simpatic a răspuns:

Cat mai tarziu cat mai bine, internetul are multe lucruri benefice, dar sa nu le neglijam pe cele rele precum pornografia, hartuitorii si pedofilii etc sunt multe chestii pe care un copil nu ar trebui sa le cunoasca la varsta frageda.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ce înseamnă în viziunea ta "vârstă fragedă"?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar daca cu siguranta nu se poarta si nici parintii nu sunt de acord cu mine, caci toti isi lasa odrasele pe net de la varste sub 7-8 ani.
Eu zic ca pe la 14 ani este cel mai bine pentru ca atunci un copil are cat de cat un mic discernamant.

| cristi202 a răspuns:

De la 10 ani, cu moderație, maxim 1 ora pe zi, și pe măsura ce trece timpul, timpul de net creste. Pe la 14-15 l-aș lasa complet liber, cu condiția sa își asume responsabilitățile (școală, învățat, făcut ordine în lucrurile lui, etc). De mic copil as încerca să îl axez pe activitățile exterioare, sport, mișcare, jocuri (mai ales cele în aer liber), ca să simta ca trăieste happy

| LoveSleep a răspuns:

De la ce vârstă vrea el. La 4 ani dacă vrei.
Tot de la vârsta asta ar trebui sa îl înveți sa discute orice cu tine.
Ar trebui să-ți faci timp sa vezi cum folosește internetul. Sa stai cu el câteva ore sa vezi ce face.
Dacă se joaca, te joci cu el.
Dacă se uita pe YouTube, te uiți cu el, îl întrebi de ce se uita la ce se uita, dacă și de ce îl apreciază pe tipul respectiv.
Internetul e o imensa sursa de informație. Cu cât e folosit mai bine, cu atât îl ajuta mai mult. Faptul ca nu ii dai acces la el nu face decât sa ii împiedice posibilitatea de a afla lucruri noi și de a se dezvolta.

| LPCTSTR a răspuns:

Intr-un mediu controlat de parinti, poate de la 12 ani. Liber as zice de la 14-16.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Chiar? Pai dupa conceptia ta nici invatamantul online nu s-ar putea desfasura cu unele categorii de elevi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu stiu de ce sa ma ingrijorez: ca cineva nu poate face corelatia "acces la internet"-varsta pentru cazuri generale sau ca exista cineva care face corelatia (instantanee) acces la internet-scoala online si nu social media, de exemplu.

Codrute, esti din alt univers. Ti-a mai spus cineva asta? Nu era evident pentru tine ca scoala online nu este impusa de parinti si nici de varsta? Sau tie trebuie sa-ti spuna lumea si cum sa clipesti, sa respiri si sa-ti folosesti picioarele?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu m-ai inteles. Sa explic: Elevii de gimnaziu fac ore onine? Fac. Primesc parintii "liber" sa stea cu ei acasa? Nu. Au acces acesti copii la internet? Au. Pot sa intre si pe alte site-uri decat cel de invatamant? Pot.
Cat priveste a doua parte a postarii tale nu are logica. Ca este impusa sau nu de parinti, copiii tot pot sa intre si pe alte site-uri, decat cel de invatamant.
Cat priveste fraza ultima tocmai confirma ce am zis: nu putem sa controlam copiii sa nu vada ce vor ei sa vada. Cu cat le interzicem mai mult, cu atat ei vor fi mai interesati sa vada acele lucruri. Nu trebuie sa le spunem cum sa clipeasca, sa respire. Cum sa foloseasca picioarele mai putem sa le spunem: sa nu calce "stramb".

| NLS a răspuns:

E ingrijorator ce se intampla in ziua de azi, cunosc caz in care la 9 ani se uita la xxx de pe tableta maica-si, si ea habar nu avea (l-am prins eu, chemandu-ma sa ii instalez ceva pe playstation).
Noroc ca acum la 13 e mai mult pasionat de jocuri.
Consider ca abia dupa 12 e indicat sa aiba acces la net, inclusiv pe telefon, si pana la 17 ani ar trebui supravegheați mai indeaproape.
In nici un caz spionati, moment in care se vor razvrati, si isi vor pierde increderea in parinti.
Dar trebuie urmarite eventualele schimbari de comportament, cat de mici, si actionat in consecinta la nevoie, prin mult dialog.
O relatie sanatoasa copil-parinte ar trebui cladita de la varste fragede, si trebuie sustinuta mereu, pana observi ca e suficient de matur pentru a se putea ajuta singur si a face alegeri sanatoase pe cont propriu.
Daca nu e mereu acolo pentru el, parintele comite o mare greseala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa stiti ca omul in general, dar mai ales copiii, sunt tot mai multi atrasi de ceea ce este interzis.
Ce ne facem insa ca in prezent copiii si adolescentii folosesc internetul pe telefon? Cum il interzici?
Oice am face, copiii tot ajung la internet si la ceea ce li se interzice.

| Zuzu1991 a răspuns:

E o idee foarte "buna" sa nu iti lasi copilul sa intre pe internet, cand va fi cu alti copii el se va simtii handicapat pentru ca toti ceilalti au internet si el nu, si v-a ajunge handicapat tehnologic, ca toate babele de 90 de ani carora le e si frica sa apese pe un buton... ORICE buton

| AC4S4 a răspuns:

Eu am avut cam de la 10 ani. Bine, asta era si intr-o vreme cand internetul era mai inofensiv. Dar consider ca e prea devreme pentru internet la liber.

Nu putem totusi face abstractie ca internetul este aproape indispensabil astazi.
Pana la varsta de 10 ani nu ar trebui ca un copil sa aiba acces la internet. Atunci invata sa interactioneze cu alti copii, se joaca fizic, dezvolta pasiuni. Sunt studii care arata ca o mare majoritate a copiilor vor sa devina youtuberi/vloggeri/gameri/influenceri. Nu cred ca e de bine.
La 10-12 ani cred ca ar putea folosi internetul strict pentru comunicare. Mai vorbeste cu colegi, face call-uri, etc.
La 13-14 ani l-ar putea folosi putin mai liber, dar cu restrictie pe anumite site-uri. Exista aplicatii in acest sens.
De la 15 ani cred ca este destul de matur cat sa-l foloseasca liber, dar sub atentia parintilor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă părinții sunt atenți la ce site-uri accesează copilul atunci as zice 10 ani. Da’ Internetul e și nociv, dar e bun și ca o enciclopedie digitală.
Singur as zice de la 13 ani cam așa.

| Legion7X a răspuns:

Nu am un raspuns concret, depinde de părinți in funcție corconire.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Oamenii înainte să apară internetul trăiau mai bine ca cei care acum au acces la spațiul virtual. Exista și pe atunci necaz,suferință, durere, dar acum datorită multitudinii de informații care le avem la dispoziție omul în loc să aibă un sprijin, un ajutor, tehnologia i-a devenit dușman.Acum computerul este o "fereastră" prin care putem privii oriunde în lume.Cum fiecare din noi este UNIC în tot și în toate, prin intermediul internetului este posibil să iți faci cunoscut întregii lumi ceea ce îți trece prin minte. Unii contribuie prin felul lor de a gândii la ajutorarea oamenilor.Alții în schimb ajută și grăbesc distrugerea omenirii. Unii din generația de acum socotesc uitându-se în urmă la cei care au fost înaintea lor spunând despre aceștia cum că ar fi fost înapoiați, nu îi ducea mintea, erau mai tăntălăi. Însă la fel pot spune și civilizațiile anterioare despre cei de acum, fiindcă noi cei de acum nu am fi existat fără contribuția lor.Cum strămoșii noștrii care au trecut prin războaie crunte și sângeroase au supraviețuit și nu au avut la îndemână asemenea nouă tehnologia de azi, noi de ce nu am supraviețui fără internet? Specia umană deșii se zice că ar fi evoluat, adevărul este că dacă de mâine nu am mai avea acces la nici o formă de comunicare prin intermediul virtualului și al digitalului mai bine de jumătate din populația globului ar dispărea, fiindcă internetul a devenit un drog.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Internetul ca internetul,dar ce spuneți de televiziune,presa scrisă,desenele animate? Toate astea nu reprezintă un pericol? În primul rând copilul ca să poți să îl educi,să îi explici și el să înțeleagă cum stă treaba,tu ca adult trebuie să fi exemplu pentru el. Dacă adultul frecventează site-uri cu conținut pornografic,dacă adultul e dependent de jocurile video,dacă adultul e dependent de tv,ce așteptări să ai de la un copil.Bun, să zicem că am reușit să îi creăm un mediu sigur pe internet,dar cu reclamele de la tv ce facem, sau cu anumite filme, sau anumite desene animate? Normal ascunzi identitatea persoanei dacă aceasta nu e de acord să și-o dezvăluie.Ce nu înțeleg eu însă cum de ei la știri blurează o imagine cu o persoană cu sânge pe față în urma unui accident, pe motiv că sunt imagini cu impact emoțional, în schimb sunt desene animate cu anumite scene de violență și sunt și difuzate la ore în care copiii pot să le vizioneze.Aceeași chestie și la unele filme,cu monștrii, crime, tot felul de agresiuni, toate astea oare nu afectează creierul în formare al copilului? Sunt adulți care o iau razna în urma vizionarii unor anumite genuri de filme, în special cele s.f. și horror.Nu putem să îi ținem închiși, undeva departe de toate astea și doar la vârsta majoratului să îi "elibărăm" în lume.Chiar ar trebui să ne afecteze emoțional unele lucruri în viață, dar nu e așa căci dacă ar fi fost așa nu ar mai exista pericolele la care sunt expuși copiii nu doar în mediul virtual ci și în realitate și totul este din vina adulților, căci ei au creat și modelat lumea în care trăim.

| DonEduardo a răspuns:

Cam pe la 6, pentru ca pandemia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! In ziua de azi copii ar trebui sa aiba acces la internet inca de la varsta de 4 ani deoarece eu consider ca daca nu pot merge la gradinita ar trebui sa faca cursurile online.In general, daca pandemia nu ar fi existat, primul telefon poate fi la varsta de 9 ani pentru a lua contactul cu parintii cand iese afara dar sa fie unul de acela mai vechi, butonat.Primul telefon sau diapozitiv mai nou cu acces la internet eu presupun ca ar fi potrivit la varsta de 11-12 ani pentru a putea lua legatura si cu prietenii si profesorii si etc dar sa aiba si Family Link. Family Link find o aplicatie care le permite parintilor sa acceseze locatia copiilor, e o aplicatie care copiilor nu le da acces la YouTube si nici la instalarea aplicatiilor din Magazin Play fara acordarea unui parinte.
Sper ca ti-am fost de ajutor...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce va mai lasati copiii pe net daca ii controlati?
Nu mai bine ii lasati doar in momentul in care o sa fie suficient de mari incat sa nu ii mai spionati pe ascuns?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

12 in sus.
Mai intai trebuie sa fie invatat sa filtreze informatiile bune si cele rele. In scop educational se poate si mai devreme. Dar sa nu fie un mediu toxic.

| blairelovesmusic a răspuns:

7 ani.

| Dintrebare a răspuns:

Eu cred ca restrictionarea accesului la internet nu este binevenita. Doar restrictionarea anumitor site-uri care au profil violent si a tuturor retelelor de socializare pana pe la 16 ani, imi pare cu sens. Oricum, si dupa 16 ani, cred ca parintii ar trebui sa monitorizeze ce posteaza adolescentul pe retelele sociale. Si, la fel, restricionarea jocurilor video violente pentru copiii mai mici. Si cred ca varsta poate fi stabilita doar in functie de alternativele care le sunt puse la dispozitie de parinti. Daca parintii nu ofera alternative si daca nu se implica concret in felul in care copilul isi petrece timpul liber, nu mi se pare ca are sens sa se restricioneze accesul la internet deloc. Daca parintii petrec timp impreuna cu copii, daca citesc, daca merg sa se plimbe, sa vada muzee, etc. atunci e ok. Copilul sau adolescentul au nevoie sa isi umple timpul cu ceva si in acelasi timp sa aiba acces la informatiile utile de pe internet. Eu zic ca e destul de complicat de generalizat cum e mai bine de facut, dar asta e parerea mea. Nu toti copiii sunt la fel, nu toti parintii sunt la fel. Fiecare familie isi gestioneaza deciziile in functie de prioritati, viziune asupra vietii etc.

| rapandula a răspuns:

12-14

| Eisenheim a răspuns:

Pai conform cu întrebările și răspunsurile de pe TPU, ca exemplu, probabil după 40 ani laughing

| Anonimgirltpu a răspuns:

De la orice varsta daca este supravegheat. Internetul inseamna informatie si avem noroc ca in zilele noastre avem informatia la un click distanta. Dar informatia pentru un copil trebuie nisata si asta o poti face doar tu adultul.

| LastBlackNight a răspuns:

Pe la 8 sau 9, sa se formeze

| RoxTomlinson a răspuns:

Din punctul meu de vedere, copiii pot avea acces la internet inca de la gradinita, dar cu acordul si supravegerea parintilor.

| Catalinselix a răspuns:

De la 11 ani e ok sa il lasi fara sa il mai controlezi daca ii explici ca nu e ok sa vb cu straini, poti face probe sa vezi daca raspunde