| troleibuz a întrebat:

Caini in supermarketuri, restaurante etc. Credeti ca ar trebui sa aiba acces sau nu? Pro sau Contra si de ce?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Contra, fiindca pot contamina mancarea din magazin.
In restaurante clar NU, poate afara la terase, dar nu as accepta asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In supermarket in niciun caz

| dullcat a răspuns:

Cainiilor insotitori ar trebui sa li se permita accesul oriunde, insa celor de companie nu.

| relian a răspuns:

Caini doar transati, bagati la congelatoare si trimisi in China la restaurantele de acolo, acolo da poti fi lasati si in restaurante laughing

In rest nu-i nimeni dispus, obligat sa miros putoare de catel, parul care cade de pe el si alte rahaturi sa ma deranjeze cand merg acolo.

De ar fi dupa mine, as da lege sa nu se permita animale absolut in nici un magazin, sau loc public, la nici o caxsa, sau aptm inchiriat.

Care vrea javra sa o tie acasa, sa doarma cu ea in pat sa faca bors, ciorba, dar nu in public.
Mergi pe afara, pute numa a pisat de javra, dao frate dracu, pai ce eu is obligat sati miros tie pisatu de javra imputita laughing

Deci eu is Contra oriunde in locuri publice, asa la tine acasa, fa ce doresti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai nu au voie, e insemnat la intratrarea in magazin)(labute de catel)Se pare ca pana si cainii stiu asta ca ii vad la intrarea i magazin i
sunt insa situatii speciale in care cainii pot intra atat in magazin.cat si in restaurante.Anume cainii insotitori pentru persooanele cu nevoi speciale

| gabicoo a răspuns:

Doar în restaurantele cu specific corean.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu unul nu sunt de acord

| Dismally a răspuns:

Clar nu, se intampla in Anglia si poti vedea caini facandu-si nevoile prin magazine. In plus exista oameni alergici la parul de animale, nu e normal sa mergi cu cainele la restaurant, eventual sa existe restaurante speciale unde sunt permisi caini, pisici etc.

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Mi se pare neigienic. In restaurante nici nu se pune problema.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,contra pentru că fac mizerie

| Furnicuta000 a răspuns:

Oricat de dresat si oricat de cuminte baga stapanul mana in foc ca e, nu poti sti cum va reactiona un caine la diferiti stimuli, mai ales la vederea altui caine si exista riscul sa atace ori un om, un alt animal ori sa strice ceva prin magazin. Sa nu mai zic ca unii nu se controleaza si isi fac nevoile pe unde apuca. In plus unii oameni au fobie de caini si nu ii putem blama pentru ca nu stim ce traume sau experiente au avut. Daca e sa aiba voie cainii in magazine, ar trebui sa li se impuna sa poarte botnita.
Cat despre ce am zis mai sus cu cainii agresivi, puteti sa ziceti ce vreti, dar au fost multe cazuri cand caini pe care stapanii ii considerau ingasi au atacat oameni si fara vreun motiv anume.chiar recent am vazut cazul unei fete care a fost desfigurata la propriu (nu vreti sa vedeti) de catre 2 caini pe care stapanii i-au dat in grija si au asigurat-o ca sunt niste ingerasi. Daca vrea cineva ii dau instagramul in privat, posteaza zilnic inca de la atac, a trecut prin zeci de operatii estetice la fata si tot nu cred ca o sa mai arate vreodata normal.
Deci daca exista un risc, oricat de mic, eu zic sa nu fim asa permisibili

| iulia0514 a răspuns:

Am 2 câini și 4 pisici îi ador dar nu as intra într-un restaurant /magazin cu câinele s-au pisica niciodată pentru că nu e deloc igienic și am văzut haosul din alte tari unde le este permis aproape peste tot deci categoric NU!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord cu cainii mari, dar cu catelusii daca sunt spalati si ingrijiti nu vad de ce nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are niciun rost sa ii lasi deci daca gasesti vreun rost (orice) ai putea daca r fi legal sau sa incerci sa obtii autorizatie pentru asa ceva dar altfel asa simplu ce rost are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E chiar stupid sa lasi caini in supermarketuri dar spre ex daca ai fi in California si ar fi un supermerket pentru caini ar putea fi amuzant sa ii lasi.

| KovacsB a răspuns:

Cainii doar la congelator dezosati.

| Konstantinos99 a răspuns:

Oamenii cu oameni, animalele cu animale.Ce acum parintii sa isi lase copii afara cu lesa ca intra javrele? Unde am ajuns, de la puterea data sa stapanim animalele, la a le considera egalul nostru denaturare!

| hdhdbdjrana a răspuns:

Eu nu consider ca ar trebui sa aiba acces deoarece acestia pot face dezastru in magazin, sau in cazul restaurantului ei se pot urca pe oameni sa le manance mancarea