| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt consecințele expunerii la ecrane a copiilor mici( care nu am împlinit nici un an).O grămadă de părinți le pun copiiilor de 9-10 luni tableta în fața ca să mănânce! Unii doctori spun ca vor avea probleme de comportament mai târziu!

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Studiile arată că dacă nu socializezi copilul petrecând timp de calitate cu el - tu precum și tatăl, restul familiei, comunitatii, etc. - și ducându l să se joace cu alți copii de aceeași vârstă, dezvoltă un soi de autism și deficiență în comunicare și socializare.
Nu este per se un lucru cauzat de ecrane, ci corelat.

| Ilovedinero a răspuns:

Probleme de comportament, dependenta de ecrane, dureri de cap, probleme de vedere, insomnie, nu vor stii sa socializeze, anxietate.De la 2-3 ani pot fi lasati in fata televizorului 20 de minute la un desen, la o muzica etc insa cu măsura si sa vezi ce ii pui.Nu poti sa ii pun MGL, NBN, MGK, etc.

| painecuzahar a răspuns:

Cand o sa ai copii o sa zici mersi ca exista tablete pentru ca altfel copiii nu au stare sa stea la masa, mai ales in public. Vrei si tu un moment de liniste, sa imbuci o pulpa fara sa iti sara copilul de colo dincolo si sa iti stea in gat, normal ca ii dai tableta. Pe tableta ai control parental si poti accesa o gramada de canale educative. Poti sa ii pui sa invete un cantecel, va purtati de parca generatiile noastre nu mancau la televizor. Mie mi se par mai destepti copiii invatati cu tehnologia, nepoata mea e premianta chit ca sta pe tableta.

Tableta afecteaza cand e in mana 10 ore pe zi si nu il scoti in parc sa socializeze, nu vorbesti cu el, nu are activitati, 30 de minute cat mananca nu au ce sa dauneze.

| Ioan3005 a răspuns:

Este un fel de educație!
Nu putem spune că e bun sau nu.
Nu sunt încă suficiente generații, care au crescut sub influența ecranului, ca să putem avea o părere reală.
Evident, este un nou top de educație, și va cea consecințe noi! Pe care încă nu le cunoaștem.