| eu212 a întrebat:

Cele care sunt mamici sa-mi dea si mie niste sfaturi ce trebuie sa fac si sa nu fac (sunt insarcinata)

Răspuns Câştigător
| DannaK a răspuns:

Pai nu trebuie sa faci bai fierbinti, sa nu faci efort, sa nu bei ceai negru sau verde (chinestesti), sa nu iei pastile (in caz de dureri iei un no spa ), stai departe de pisicute (daca ai o pisica testeaz-o daca are sau a avut toxoplasmoza, nu intra in piscina (risti sa iei vreo infectie), nu te aseza pe buda altora (chiar daca sunt din familie, dezinfecteaza colacul inainte, chiar si cada daca faci baie in alta parte ), spala-te des pe maini. la orice scurgere vaginala urat mirositoare sau la orice sangerare suna medicul, daca 2 zile nu simti miscarile bebelusului a 3-a zi du-te la un ecograf... nu mai stiu, mai intreaba ce iti vine in minte. eu astea mi le aduc aminte acum. pupici si sarcina usoara si pana la termen! iar bebe sa fie sanatos tun!

3 răspunsuri:
| autoside a răspuns:

Tot raspunsurile pe care le cauti le gasesti pe www.sfaturi-mamici.ro, este un site bazat pe sfaturi pentru viitoare mamici si mamici.Sucess

| alexxia2020 a răspuns:

LISTA PENTRU MATERITATE

Pentru mamica la spital:

1) camasi de noapte - 2-3 bucati

2) halat cu buzunare

3) papuci de casa si slapi pentru. dus

4) chiloti

5) sutien

6) sosete

7) prosop de fata si prosop de baie

8) prosop moale pentru sani - sanii trebuie stersi bine cu apa curata inainte de fiecare alaptare!

9) vata (2 pachete mari!) si tampoane

10) servetele nas – batistute

11) hartie igienica

12) sapun

13) periuta de dinti

14) pasta de dinti, pieptan

15) crema de corp de fata- eventual gel de dus, sampon, burete

16) strugurel de buze - obligatoriu!

17) tampoane de sani

18) comprese sterile patrate;

19) Bephanten - pentru eventuale rani la sani pentru ragade mamare si desfundarea canalelor lactofore(este bun pentru cele care au primul bebe). se poate inlocui cu Garmastan

20) ceva de prins parul

21) bani pentru asistente - bancnote de 10 lei, 5lei...

22) cana, castronel, lingura, furculita, cutit;

23) tel.mobil+incarcator;

24) analizele din toata perioada sarcinii.

25) Apa

26) DE LUAT:a. diclofenac supozitoare;

Nu-s obligatorii...le va aduce sotul: pompa de muls?! – doar daca va fi cazul de la AVENT sau Stony Angel cu sticluta atasata, Avent. NU CHICCO aparat foto, camera...
Mai mult aici:
http://www.tubefun4.com/articles.php?article_id=1120

| Nitunitu a răspuns (pentru DannaK):

Cel mai complex si mai bun raspuns. Pot doar sa adaug nu te stresa.