| ella4k a întrebat:

Buna mamicilor sau viitoare mamici! am avut o zi foarte nereusita sunt insarcinata in a 5 luna si am fost nevoita sa ridic obiecte destul de grele astazi si sunt foarte ingrijorata de riscurile pentru copilul meu si plus ca am si asa o burtica foarte mica la 5 luni ceea ce ma face inca mai mult sa ma ingrijorez.Astept ceva sfaturi sau experiente care le-ati avut.Mersi anticipat! Va pup!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa te ingrijoreze burtica mica, pentru ca poti avea un copil perfect normal dezvoltat pentru 5 luni.
Cu ridicatul greutatilor este mai problematic, dar depinde de corpul tau, cum suporta asta.
Daca ai dureri puternice de burta sau spate, ori sangerari, fugi la spital!
Evita totusi sa ridici greutati!

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Prima sarcina intotdeauna va fi mai mica, abia la a doua va parea mai pare. Vei vedea in zilele urmatoare daca vei simti altceva, doar daca apar sangerari sau dureri care nu le-ai mai avut niciodata, sa contactezi medicul care iti urmareste sarcina.
Ai grija de acum incolo si evita sa mai cari greutati, daca ai ceva, mai bine ia o prietena cu tine sa te ajute sau unul dintre parinti/ruda.

Nastere usoara!

| ella4k explică:

Va multumesc!

| WangLouis a răspuns:

Si mama e insarcinata in a 5-a luna si tot asa incearca pe cat se poate sa nu faca mult efort, uneori cand e nevoita mai face si dupa simte ca nu a fost o prea buna alegere. Mama e la a treia sarcina si spunea ca atunci cand a fost cu mine, prina data lumea nici in a 9-a luna nu observa ca e insarcinata.
Sanatate happy

| ella4k explică (pentru WangLouis):

Va multumesc din suflet! ma mai linistesc un pic cuvintele si incurajarile voastre! va pup!

| AnonimRD a răspuns:

Cauta ma un medic nu pe TPU doamne laughing