| Paranormal12 a întrebat:

De ce un bebelus cu varsta de 1 luna jumatate alaptat cu lapte praf(Aptamil) nu mananca mai mult de 60 g lapte?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu mergi cu bebelușul la un pediatru să vezi ce se întâmplă?
Pa, pa.

| medana29 a răspuns:

Buna. Sa-ti traiasca.
Pai citeste pe cutia de aptamil cat trebuie un bebelus de varsta lui sa manace si la cate ore...
Si eu am folosit aptamil si este destul de satios(bebelusul meu manca 120ml la aproape 9luni) deci nu-ti face griji.
Mult noroc! happy

| CentruldeParenting a răspuns:

Buna! In primul rand felicitari pentru bebelus! Trebuie sa stii ca nu toti copiii au acelasi ritm de crestere, ori acelasi apetit.

In primul rand, cantareste copilul in fiecare saptamana, in aceeasi zi a saptamanii - de preferat acelasi moment al zilei. Sa spunem luni dimineata.

Important este sa ia in greutate. In primele 6 luni bebelusii iau in greutate intre 600 grame si 1 kg.

Daca observi ca bebelusul nu ia in greutate, trebuie sa consulti un pediatru. Nu trebuie sa te panichezi, dar nici sa ignori situatia, mai ales cand vine vorba despre un copil atat de mic.

Te asteptam pe centruldeparenting.ro pentru cele mai bune sfaturi, articole si recomandari de la specialisti despre sanatatea, dezvoltarea si cresterea copilului!

Mult succes!