| Nume6 a întrebat:

E adevărat că cum îţi crești copilul așa îl ai și că ce vede în familie o să copieze și el la maturitate?

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NNu neaparat, conteaza mai mult cum iti tratezi copilul, cum il faci sa se simta. Daca se simte bine in familie va ramane, daca nu, il pierde, devine cel mai aprig dusman al familiei. Bine, conteaza si libertatea copilului, copiii oricum copiaza ce vad cand sunt mici, fie ca vede in familie sau in "strainatate". Stiu multi care devin altcineva decat familia, acestia isi detesta familia.
Nu chiar cum il cresti, pentru ca in zilele de azi parinti nu-s responsabili pentru ce stie copilul lor, care invata din afara casei, iar parintii habar n-au prin ce trece acesta in libertatea din absenta lor.
Si atunci apar certurile ca parintilor nu le convine ca copilu vrea sa fie altcineva decat viata care o au ei, iar raspunsul la intrebarea asta " nu mai sunt rvemurile alea cand parinti au drepturi peste proprii lor copiii, acum este era cand parinti sunt obligati sa-si lase copilu liber in -strainatate- pentru ca legea oricum il va fura de la ei". Nu ca si cum pe vremuri la parinti le-ar fi pasat de copiii lor, si n-ar fi fost la fel de vagabonzi ca in zilele de azi. Am de comentat ca sunt multe cazuri in Romania de mame nesimtite tare, care face copil cu unu si il aduce sa-l creasca alt tata. Si acel copil nu seama deloc genetic cu familia din partea tatalui, si desigur este crescut intr-un lux superior decat restul familiei, pentru ca mama lui e o fitoasa. Acel copil nu va semana genetic cu parintii, si se foloseste de familie, acel copil nu poate fi crescut, ci doar rasfatat, si este un fals.
E un basm frumos, sa crezi ca iti muncesti si vei avea munca ta, multi omit ce lucruri ar putea interveni intre tine si munca ta. Atunci nu mai este munca ta, este obligatia ta sa-i muncesti altuia. Exista organizatii care te separa de copil, si de obicei acesti copii sunt doar niste mofturosi care nu-si respecta propria familie, si au nesimtirea sa sune pe altii sa le dea "banii" care nu-i poate da parintii. Cunosc cazurile si este foarte urat, asemenea surprize neplacute din partea unora care vor altceva si inventeaza o poveste pentru a obtine ce nu-i poate da. Nue ste vina parintelui, ca n-a putut sa-i ofere "calculatorul ala foarte scump", este un comportament urat de a acuza proprii parinti de povesti care le aude la altii, ca sa-i dea "organizatia" calculatorul.
(scuze ca-mi scriu uneori supararile, dar nu este deloc secret)
La maturitate nu copiaza pe nimeni, face dupa preferintele proprii, daca stie iubirea o va da mai departe, orice a primit de la viata, va da mai departe. Fie ca i-a dat familia sau ca a vazut familie in straini si a parasit propria familie. E cam de minte scurta gandirea, se pot intampla multe neasteptate. Multi parinti nu-s constienti ce pot copiii lor si ce nu. Unii o patesc desi nu cunosc, iar altii scapa ca nu-s parintii lor in stare sa gandeasca astfel despre obraznicii lor.
(Pacat ca in Romania, sunt jefuiti cei care muncesc pentru a imbogati asemenea obraznici)
Mai sunt cazuri poate mai exista si in zilele de azi, in care copilu e atasat de familie, si ramane cu ei, de partea lor, ca ei. Dar cu atata libertate in care minorii se joaca de a adultii si ilegalele la doar 10-15 ani, nu mai exista familii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mereu am fost de părere că depinde de genetică. Pentru că pot exista 2 părinți extraordinari și să dea naștere unui copil care are predispoziție să devină delicvent, și oricât de mult l-ar educa părinții și iar spune ce e bine și rău, el sa o ia tot pe căi greșite.

| Raspundebine1 a răspuns:

Da, maimuta vede, maimuta face happy
Doar ca in loc de maimuta e copil yk

| Nume6 explică (pentru Raspundebine1):

De ce imi raspunzi dupa un an la intrebare? laughing

| Raspundebine1 a răspuns (pentru Nume6):

Nu m-am uitat cand e pusa, scuze happy