| Alexandrionelu a întrebat:

Este adevărat ca dacă tundem chel copilul la un an ii va creste parul mai des sau e doar un mit?
Dacă da, voi ce metoda ați folosit, foarfecă, mașină de tuns sau lamă de bărbierit?

8 răspunsuri:
| Robeeert1 a răspuns:

Bineînțeles că este doar un mit, părul nu crește mai des dacă îl tai scurt ci doar dă aparența. Dacă vârfurile firului de păr sunt tăiate rămâne partea mai groasă care dă această iluzie. Dacă ar crește mai des după tăiere acum n ar mai fi nimeni chel.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am copii, dar tin minte ca ai mei nu mi-au tuns puful ala atunci cand ma nascut si acum am firul foarte slab.Eu cred ca da, cred ca daca iti tunzi parul ti se îndeasă indiferent de varsta.
Fiind copil mic cred ca e ok cu masina.

| Cduncfujndf a răspuns:

E doar un mit. Dar dacă vrei poți să încerci.

| Gizăz a răspuns:

Altii planuiesc sa colonizeze Marte si noi tot la aberatii cretine de Ev Mediu am ramas. De unde le scoateti, bai fratilor? Nu ati fost la scoala, nu ati citit o carte de biologie niciodata, nu aveti pic de gandire critica? Toate ideile retardate le gasesti pe-aici.

| Blueberry8 a răspuns:

E doar un mit! Cum creste, asa il ai. Daca ar fi asa, de ce nu ne tundem si noi la chelie sa se indeseasca? Mama ma tundea la chelie cand eram mica si uite ca acum la 27 de ani tot "3"fire de par am.De cand ma stiu am parul subtire si rar.Deci lasa-i parul, nu il/o tunde la chelie doar daca te bazezi ca o sa i se indeseasca.

| acerr a răspuns:

Adevarat 100%

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu este adevarat! Dacă tunderea sau raderea ar ajuta, oamenii care au chelie ar folosi metodele astea pentru a si indesi părul. NU este adevarat! Total fals!

| Alexandrionelu explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, pana la urma nu am mai tuns-o, deși eu tit cred ca cel puțin ii creștea parul mai uniform, dacă nu mai des. Oricum acum este frig, asa ca pe iarna rămâne cu plete happy