| Yrem3119 a întrebat:

Heii! Voi cum ati convins copilasii sa se spele pe dintisori? Am o fetita de 1 an jumate si nu vrea sa stea deloc sa o spal pe dintisori. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Eu l-am convins pe al meu sa se spele aratandu-i cum faceam eu. Important este ca i-am creat o rutina dimineata: ne trezeam mergeam direct la baie, il puneam pe reductor, indiferent daca facea sau nu facea ceva, apoi ne spalam pe maini si pe dinti.

Normal ca inceputul a fost greu, pana se creeaza aceasta rutina dureaza cel putin 15 zile. Dar am facut asta in fiecare dimineata. Ii aratam dintisorii, ii spuneam ca avem grija de ei ca ne ajuta sa mancam si sa crestem. Apoi carti cu aceasta tematica pe care i le citeam.
Acum la 4 ani se spala singur.

Succes!

9 răspunsuri:
| Usgs a răspuns:

Spune i ca ii dai ceva daca se spala pe dintii, de ex o scoti in parc, ii dai ceva dulce

| kevin9 a răspuns:

Se spala copiii pe dinti la varsta asta? Oricum parca stiam ca dinti aia sunt de lapte...

| Yrem3119 explică (pentru Usgs):

E cam micuta inca si nu prea intelege asta e chestia.

| Yrem3119 explică (pentru kevin9):

Da se spala copilasii de la primul dintisor, chiar si gingiile trebuie curatate. Nu conteaza ca sunt de lapte, trebuie ingrijiti inainte dintii de lapte ca apoi sa aiba o dantura sanatoasa si frumoasa!

| Usgs a răspuns (pentru Yrem3119):

Aa

| Ioana1312321 a răspuns:

Explica-i că altfel o va durea dintii daca nu se spala.Si daca o dor dintii nu mai poate mânca, mai ales dulciuri.Acesta este un mod de viață sănătos și că mai târziu va avea de suferit.

| Yrem3119 explică (pentru sonya):

Si fetita mea de aproape 4 anisori, la fel, se spala singurica, adora chiar ritualul asta happy o sa incerc cum ai spus! Mersi!

| SilentRain a răspuns:

Se spala o data cu mine pe dintisori, punem muzic si dansma in timp ce facem asta
Inceract sa faci un joc din asta

| IsabelaIssa a răspuns:

De când au ieșit primii dintisori și gingiutele dureau, am luat un fel de periuțe fără peri, din cauciuc și pastă pentru copii. I-au plăcut, și de fiecare dată îi spuneam că se spală pe dinți. Acum am trecut la o periuță cu peri moi, si mergem împreună cu tati și ne spălăm toți. Este foarte entuziasmat când îl întreb de spălat pe dinți. Cel mai mult îi place sa o țină el periuța decât să îl spălăm noi. Tot un an jumătate. Dar cum fiecare copil este diferit și cu obiceiuri diferite, își va găsi felul lui, încurajat și cu multă răbdare.