| CristinaMihaelaMara a întrebat:

Imi urasc mama. Mereu imi strica cheful la orice,ma cearta mereu, imi da palme si ma ameninta. Cum as putea sa o fac sa inceteze?

5 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Suni la politie, te duci la otv, suni la protectia coplilului, noaptea cand doarme ai dai cu o tigaie in cap...tu alegi

| OAly a răspuns:

Ce-ar fi sa ne spui toata povestea? nu doar partea in care ea pare vinovata.

| confiturix a răspuns:

Plangete dirigintelui tau sau altui profesor in care ai incredere. Acesta te poate ajuta daca mama ta chiar te agreseaza, dar te poate ajuta si jucand rolul de mediator (va ajuta sa comunicati), te poate ajuta sa judeci care anume e problema intre voi din ambele parti si sa cautati impreuna o cale de rezolvare.
Mai poti sa incepi sa scrii intr.un jurnal. Te ajuta sa gandesti mai logic, analizand obiectiv - sa iti fi propriul consilier. O alternativa la jurnal ar fi sa te inregistrezi.
O alta optiune ar fi aceea de a plati fie consiliere psihologica, fie de familie, (eu sunt pro consilierii psihologice individuale pentru ca e mai frfumos sa evoluezi ajutandu.ti mama sa evolueze si ea decat sa va faca oarecum sa il intelegeti pe celalalt, pentru ca, vezi, am incercat consiliere de familie si nu am facut nimic).
Si apropo, nu sunt de partea mamei happy. Insa nu pot stii daca tu chiar procedezi corect. Daca iti da palme ma dezgusta!

| TheWisest a răspuns:

Fugi de acasa

| Vladalexandru97 a răspuns:

Care e motivul pentru care te ameninta si te palmuieste, poate tu esti de vina nu? de ce o faci vinovata doar pe ea? happy revizuieste fiecare deltaiu dintre relatia ta cu mama ta, sa vezi exact fiecare cu ce greseste si in final gaseste un mod prin care sa comunici cu ea ..bafta happy