| Hellobello a întrebat:

La 16 saptamani de sarcina ar trebui sa simt ceva in burta sau sa fie mai tare? Pentru ca eu atunci cand stau jos o framant, ma apas pe ea, "o modelez" cum vreau si nu simt nimic. In schimb cand ma ridic este tare in partea de jos.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

In cazul tau nu e vorba de o sarcina, draga mea fii sigura de asta. Dupa episodul intim dintre tine si iubitul tau care nu a implicat practic nici macar penetrare ti a aparut menstruatia chiar daca a fost mai slaba cantitativ dar totusi a tinut 4-5 zile. Chiar daca lichidul seminal de pe degetele lui ar fi ajuns in interiorul vaginului nu ar fi fost posibila o sarcina in perioada asta de minima fertilitate. Apoi in luna urmatoare zici ca ti a aparut, iar in martie nu doar in aprilie. Tu ai dereglare hormonala nicidecum o sarcina in evolutie. Dar scurgerile maro, respectiv firicelele de sange sunt un simptom ingrijorator care indica o afectiune ginecologica si impune un consult ginecologic. Poti ruga o ruda apropiata tie sa te insoteasca daca nu vrei sa stie parintii. Daca esti inca virgina nu o sa existe un consult vaginal, ci doar o simpla consultatie. Nu are de ce sa ti fie jena sa vorbeste despre problemele feminine cu care te confrunti -nu esti singura de pe planeta asta. Asadar nu ti mai face griji legate de graviditate ca nu si au rostul. Ai grija de tine. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

N-o mai framanta. stai cuminte. e o viata acolo!

| Hellobello explică (pentru Ara997):

Pai nu stiu daca e. Tocmai asta e problema! Daca ar fi fost sa fie ar trebui sa fie mai tare burta? Sa simt ceva acolo? Pentru ca eu nu simt nimic.

| HazelEyes77 a răspuns:

Deci tu nu stii sigur daca esti gravida...pai exista simptome clare care te duc cu gandul la o posibila sarcina. Primul e lipsa menstruatiei care ar trebui sa te puna pe ganduri si sa faci un test de sarcina. Apoi apar schimbari in apetitul alimentar al femeii-pofte dar si aversiune pentru unele feluri de mancare dar nu neaparat, uneori greturi matinale insotite sau nu de voma, sani durerosi/umflati, oboseala, somnolenta, dureri de cap, iritabilitate, nevoia de a merge mai des la baie etc. La 16 saptamani unele femei simt primele miscari ale fatului-se simt ca niste fluturasi in stomac dar iti dai seama ca e bebe si nu doar simple miscari intestinale. Daca ai noroc si bebe e pozitionat favorabil la un ecograf abdominal se poate vedea sexul incepand cu aceasta saptamana. Si au loc si modificari abdominale putin vizibile din exterior dar pe care mama le sesizeaza evident. Uterul incepe sa si mareasca dimensiunile si urca putin deasupra pubisului asa ca femeia simte in aceasta zona abdomenul umflat si tare. La unele femei burtica incepe sa se rotunjeasca un pic acum depinde si de constitutia fizica a femeii. Dar asta nu inseamna ca burta e proeminenta si ferma ca a unei femei din trimestrul 3. Daca ai dubii poti face un ecograf abdominal -iti trebuie trimitere de la medicul de familie dar nu e obligatoriu in cabinetele private. In stadiul acesta de dezvoltare bebe n are cum sa nu fie depistat-asta daca exista intr adevar. Numai bine

| Hellobello explică (pentru HazelEyes77):

In ianuarie i-am facut oral, a ejaculat dupa care mi-a introdus degetele in vagin dupa ce si-a ATINS penisul(deci probabil sa fi avut sperma pe ele).NU a existat penetrare de catre un penis. Dupa ce am terminat mi-am luat chilotii pe mine avand sperma pe maini si zic ca m-oi fi atins atunci cand mi-i puneam. Dupa 2 zile mi-a venit ciclul care a durat vreo4-5zile dar a fost mai slab cantitativ decat de obiecei. In februarie mi-a venit la fel de slab cantitativ, in martie NU a venit, trebuia pe 19. A venit in aprilie pe 4. De cand s-a terminat si pana in prezent am scurgeri de culoare maro si uneori fire de sange atunci cand ma sterg sau cand fac baie. La 11 saptamani dupa contact am facut un test care a iesit NEGATIV. Sunt insarcinata? Simt ca innebunesc. Din ianuarie nu am mai avut niciun fel de contact. Asta ar fi saptamana 16 si nu am simptome. Credeti ca e vorba de o sarcina?

| Hellobello explică (pentru HazelEyes77):

Multumesc mult! Sunt virgina adica nu a existat nici inainte nici dupa acel incident penetrare. Doar chestia cu degetele, dar nu cred ca s-a rupt himenul atunci. Deci sigur nu e vorba de sarcina? Incep sa simt miscari prin burta, cred ca sunt doar in capul meu.