| Hellobello a întrebat:

La 4 luni de sarcina ar trebui sa simt ceva in burta sau sa fie mai tare? Eu cand stau jos o framant, ma apas pe ea, "o modelez" cum vreau si nu simt nimic. Dar cand ma ridic tare in partea de jos

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ai fi insarcinata, pana acum in a 16-17 saptamana desarcina, copilul ar fi crescut suficient de mult avand aproximativ 12-15 cm, masurat de la crestet la sezut/fund si ar cantari intre 100 si 140 grame, fiind de marimea unei portocale mari sau a unui fruct avocado/rodie. Incepand cu urmatoarele saptamani, copilul va creste intens, dublandu-si greutatea si adaugand centimetri de la o saptamana la alta si tot din saptamanile viitoare s-ar putea sa inceapa sa apara modificari ale abdomenului. In acest moment inca nu se produc miscari ale fatului, fiindca miscarile apar cam din a 20-a saptamana de sarcina. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Chubby2104 a răspuns:

Atât timp cât medicul spune că totul este in regulă nu ai de ce să te frământi. Nu neapărat trebuie să simți ceva la 4 luni.

| Hellobello explică (pentru corbulalbrosu):

Deci ar fi trebuit sa il simt si sa nu pot sa fac ce vreau cu burta mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai femeie esti nebuna? Cum sa apesi pe copil si sa il modelezi cum vrei, sa il framanti?
Uita-te si tu cine face copil.