| nely a întrebat:

Salut.As dori sa stiu si eu cateva pareri... puiul meu are 7 luni si nu vrea sa manance decat lapte.De la 6 luni am inceput diversificarea si totul era ok.De-acum cred ca-i ies dintii pentru.ca i-s foarte umflate gingiile.Sa fie acesta motivul pentru care nu vrea sa manance?

Răspuns Câştigător
| cristina_3244 a răspuns:

Da, puiul tau o sa devina un mofturos, sa vezi cand or sa iasa maselele, febra dureri de burta, insomnii, multa rabdare.

7 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

In astfel de perioada este destul de agitat si nici de mancat nu mananca, important este sa-l hidratezi...de altfel nu incerca gusturi noi in aceasta perioada pentru ca o sa le refuze (orice aliment refuzat se poate reincerca peste 1 saptamana si, fff important nu mai mult de un aliment nou in ziua aceea: dandu-i mai multe, in cazul care face o alergie nu vei sti la care dintre alimente este alergic) - incearca inelele gingivale cum a spus si annda sau ii mai poti da covrigi tari care-l vor incanta...atentie! in momentul in care a reusit sa inmoaie covrigul si sa-l rupa schimbai-l cu un altul...sanatate si rabdare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ii cresc dintii si sunt in momentul "spargerii" gingiei, refuza mancarea solida si accepta doar biberonul care nu ii provoaca dureri. Da-i lapte si poti si supica cu morcovi si carnita pasirata la robot si, cu un orificiu mai mare la tetina (tetina x). Am nepotel in aceiasi faza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bea lapte nu-i nici o problema, doar daca scade in greutate.in rest nu te preocupa. daca ii dai san, chiar nu este nici o problema, ii poti da san pana la un an, fara sa. i bagi si mancare. e normal ca la 7 luni sa refuze mancare, pe la 9 -11luni te poti preocupa daca nu mananca piure de fructe sau de zarzavaturi, pana atunci stai linistita.mergi la medic daca observi ca scade in greutate si in general orice dubiu pe care il ai trebuie sa il discuti cu pediatrul copilului, acesta are un istorial si cunoaste coplilul de cand s-a nascut.

| yadora a răspuns:

Da pentru ca gingiile sunt f inflamate si dureroase si nu suporta atingerea alimentelor... da-i cu calgel pentru sugari sa-i alini durerea si incepe cu alimente f usoare: piureuri de legume, de cartofi; supite(zeama); in biberon poti sa-i pui chiar supita strecurata; dar daca tot nu vrea consulta un pediatru sa nu cumva sa aiba si probleme cu stomacelul din cauza dentitiei de-ti refuza mancarica.

| annda a răspuns:

Foarte posibil. Incearca cu un inel gingival.

| abis a răspuns:

In mod sigur, dintii sunt problema. Nu ai ce face altceva decat sa asptepti sa iasa, si atunci vei scapa de probleme. Pana atunci nu poti decat sa-l ajuti cu inelul gingival, cu laptele, cu supele de legume. Iti pot recomanda un medic foarte bun la Medicover, doamna doctor Nanu, este o persoana cu care, daca discuti, primesti nenumarate sfaturi utile, incurajari, si te va ajuta sa treci mai usor peste aceasta perioada.

| cristina_3244 a răspuns:

Posibil si asta. dai cate o lingurita de mancare pe fiecare zi.sa se obisnuiasca cu gustul.al mananca de la 3luni mancare.