Întrebare recomandată | ContAnoNiMMM a întrebat:

va rog cititi asta e urgent!
Ma numesc Daniel, am 17 ani si eu mai am un frate de 8 ani.
Noi 2 locuim in casa intr-un apartament impreuna cu mama si cu bunica.
Bunica si cu mama la vremea lor au avut copilarii dure la tara, in care erau batuti, injurati, etc si din cauza asta au devenit nesigure pe ele, dar in acelasi timp si razbunatori pe viata.
Eu de cand m-am nascut am fost un copil mai calm, mai la locul meu si cat timp am fost mic am fost tratat la fel, eram batut, nu eram ascultat si asta mi-a scazut foarte mult stima de sine si pot zice ca am moralul cat al lor.
La 9 ani distanta, dupa ce s-a nascut fratimiu, ne-am dat cu totii seama ca este o fire iubareata, foaaarte energica si de fel extrovertita. Dupa primii 5 ani, in care si-a aratat adevaratul lui caracter, ei au continuat sa il bata, sa vb urat cu el, etc si usor s-a transformat intr-o fire mai furioasa, dar si-a pastrat energia si dorinta aia de a iubi pe cineva.
Pentru ca "energia" lui le vine de hac mamei si bunicii mele, vor sa il disciplineze cu forta, in asa fel incat sa se transforme exact ca noi.
Eu incerc din rasputeri sa ma "repar" pe mine, citind carti de dezvoltare pers, dar vreau eu sa am grija de fratele meu, sa-si pastreze calitatile lui bune si sa nu devina un trist care nu o sa ajunga nimic, ca parintii si bunicii mei.
Va rog mult, am nevoie de sfaturi, orice chestie frumoasa m-ar ajuta. Cei ce vor sa comenteze chestii rele sa se abtina

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur ca ai mintea deschisa si vezi ca nu e normal ce se intampla. Problemele astea de educatie se mostenesc in familie, pana nu se trezeste cineva si se schimba. Puritatea unui copil e nepretuita, odata ce o pierzi de tot, s-a dus. Incurajeaza-l sa isi gaseasca pasiuni, prieteni. Si daca poti fa-ti timp pentru el. Am si eu un frate mai mic si imi pare rau de cum a ajuns...tot ce ii place sa faca e sa stea pe telefon. Si e si vina mea ca nu am fost atent inca de la inceput. Ai grija de el!

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Imediat ce faci 18 ani apeleaza la o asociatie de-asta pentru protectia copilului care sa te ajute sa il iei pe fratele tau in custodie si sa va mutati de acolo. Din ce oras/judet esti? Posibil sa te pot pune in legatura cu ceva persoane care se implica in cazuri sociale.

| laSoledad a răspuns:

Hugs! E bine sa-l iei sub aripa ta sa-l educi la fel cum te educi pe tine. Sa cititi carti, sa urmariti cinematografia aia de calitate, sa ascultati albume de muzica buna, sa iesiti unde puteti, sa nu mai stati in fundul celor din casa. Dar mai ales sa aveti cat mai multe conversatii voi doi. Sa-l intrebi mereu ce-l apasa si sa vorbiti deschis despre asta. Sa va consiliati unul pe altul, fiindca conversatia este cel mai bun medicament. Vorbind, mintea se limpezeste si omul se calmeaza. Sa incercati sa tineti stransa orice-ar fi relatia voastra frateasca.

| AureliusTPU a răspuns:

Vorbeste frumos cu el si fai pe plac si aduii aminte ce era la 4 ani

| Alverto a răspuns:

Salut
Bro nu prea am timp acum să răspund

Dar foarte bine, felicitări! Învață o meserie sau găsește un hobby și la fel și fratele tău pentru a nu mai fi nevoit sa stai in toată ocară asta a mamei și bunicii
Arata-i fratelui tău ce înseamnă să fii om și respectos, invata-l tu ce trebuie și vorbește-i frumos

Cel mai bine ar fi sa suni la protecția copilului, ei va vor ajuta

| laSoledad a răspuns (pentru laSoledad):

Apropo, cand am zis sa nu mai stati in fundul celor din casa, nu consider ca ar trebui sa plecati de acolo. Totusi femeile va vor binele, doar ca nu prea stiu ele sa se exprime bine, fiind invatate sa bata, in loc sa dea o vorba buna. Iarta-le, ca nu-si dau seama. Dar ele au intentii bune, vor sa faca oameni din voi, sa corecteze anumite abateri de comportament, sa nu va abateti de la un drum cinstit in viata, sa nu va aciuti in anturaje proaste sau in vicii de care scapi greu.

Eu zic sa mai stai tu si fratele tau cu ele in casa parinteasca, fiindca educatia nu s-a terminat. Acolo sunteti in siguranta. Si o sa vezi peste 5-10 ani ca si bataia uneori v-a salvat de la unele lucruri rele pe care le-ati fi putut face. Incercati si voi sa nu le mai dati motiv de cearta si mai ales tu, incearca sa te maturizezi. Cum ai zis si tu, e bine ca ai inceput sa citesti. Esti pe un drum bun. Cu calmitate si cu vorba buna, n-ai ce motive de cearta sa dai nimanui. Invata-l si pe fratele tau asta.

| laSoledad a răspuns:

Daca anunti protectia copilului, asta nu inseamna ca veti avea o viata roz. Se poate transforma si in ceva ce nu-ti doresti, in ceva mai rau decat ceea ce consideri tu acum ca e rau. Ca se comporta mai strict cu tine, asta ar trebui sa-ti dea tie si fratelui tau ceva de inteles - ca ceva nu e in regula cu comportamentul vostru si sa va indreptati, adica este ceva ce se poate rezolva. Si-n fond, aveti toata viata inainte sa fiti mai libertini si sa faceti ce vreti. Dar acum la varsta voastra, e cu cantec. Daca plecati acum, v-ati putea strica vietile. Iar fratele tau ar putea ajunge chiar la casa de copii, ai grija.

In plus, mama si bunica ta au si ele o varsta. Si se stie clar ca oameni cu cat inainteaza in varsta, este cu atat mai greu sa le schimbi comportamentul. Deci, este mai putin probabil ca ele sa se schimbe, dar voi, fiind tineri, va puteti schimba mult mai usor. Unui om nu-i vine sa zbiere si sa-l bata pe cineva daca acela n-a facut nimic. De obicei, unui om, ca sa bata, ii trebuie niste motive. Si ca acele motive - acel comportament sa se repete de n ori. Este mult mai usor ca tu si cu fratele tau sa adoptati un comportamnet mai friendly cu ele, sa fiti mai buni si astfel sa observi apoi si o schimbare din partea lor.

Iti propun un joc de imaginatie.
Acum, tu si fratele tau stati la caldurica, aveti ce manca pe timpul zilei, vad ca internet aveti, acoperis deasupra capului aveti, daca vi se-ntampla ceva, femeile alea se ocupa de voi, va duc la spital, v-au asigurat, v-au inclus la intretinere, v-au crescut, mai pe romaneste.

Ia imagineaza-ti sa-ti iei tu lumea-n cap zilele astea fiindca din perspectiva ta, nu mai suporti. Asta ce-ar insemna? Sa stai pe strazi, sa n-ai bani, sa n-ai ce manca, sa te alaturi unor anturaje proaste, sa ajungi sa faci chestii pe care nu le vrei pentru bani, sa te droghezi, sa cari un minor dupa tine si sa te degradezi fizic si mental pana te gaseste politia. Hm? E mai bine asa? Eu zic ca e mai usoara prima varianta- aceea sa va maturizati tu si fratele tau si sa incerci sa privesti mai detasat situatia, sa nu iei totul ca o exagerare sau un atac la persoana din partea femeilor care va cresc, fiindca acolo la radacini, intentia lor e buna. Incercati sa va schimbati mentalitatea usor-usor, tu sa-ti gasesti de munca si o sa vezi cum o sa se schimbe totul. Femeile care te cresc o sa-ti ofere mai mult respect si incredere in tine. Ia incearca s-o iei pe mama ta la o parte la o discutie intre tine si ea. Sa-i spui "uite, mama, eu am mai crescut, m-am mai maturizat, nu mai e nevoie sa folosesti bataia pe mine sau pe fratele meu. Este destul cu vorba." O sa treci de la stadiul de om care se plange de mediul si oamenii care il inconjoara la omul care vrea sa schimbe in bine mediul si oamenii care il inconjoara. Bafta.

| ContAnoNiMMM explică (pentru laSoledad):

Mama laSoledad, apreciez mult interesul tau, si timpul acordat pentru a scrie tot ce se vede mai sus.
Eu nu am mentionat nicaieri ca as vrea sa plec de acasa cu el, sau sa chem protectia copilului, decat niste sfaturi cum pot sa ii pun in valoare energia fratelui meu in moduri constructive. Si am intrebat asta pentru ca eu nu sunt chiar asa de energic, si am simtit ca trebuie sa fac ceva sa il ajut pe el.
Pe mama si bunica am invatat de mult sa nu le bag in seama cand incep sa exagereze cu batutul si amenintarile, dar fratimiu inca nu...
Hai sa-ti dau un exemplu
Daca stau cu el acasa si ma joc cu el, se alinta, se catara pe pereti, rade, glumeste, etc.
Daca ies afara cu el in parc, i s-a inchis filmul. Si nu spun asta pentru ca nu se joaca in parc, spun asta pentru ca observ ca nu prea exista relationare intre el si alti copii dupa ce sunt astfel de incidente. Ele cred ca daca il scot afara ii trece, dar il simt de pe interior ca nu e asa, si eu am simtit chestiile astea la un moment dat.
Ma gandeam sa isi foloseasca energia asta intr-un sport, dar face deja baschet, si nu il extenueaza mai deloc, eu zic ca ar fi bine sa ii gasesc ceva si mai solicitant.
Ce parere ai?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| laSoledad a răspuns (pentru ContAnoNiMMM):

Ti-am zis doar ca nu ar fi bine sa pleci de-acasa, raspunzand mai mult comentariului lui @GabiDumitrescu, care a pomenit de protectia copilului si sa va mutati.

Referitor la faptul ca el are mai multa energie ca tine si tu nu, asta este complet normal. Asa sunt copiii mai mici. Au mai multa energie. Si daca nu si-o descarca jucandu-se, vor face ca toti dracii. Si eu am vecini cu copii mici care zbiara si alearga de colo pana colo, fiindca parintii nu se ocupa sa le fructifice timpul liber intr-un mod mai bun pentru ei. Iar faptul ca tu ai mai putina energie, asta se traduce de fapt ca tu esti mai mare, tu te-ai mai maturizat si te-ai mai calmat. Calmul asta vine odata cu varsta si e normal ca tu, fiind mai mare, sa fii mai calm.

Una e sa fii calm si alta e sa nu ai nergie. Daca nu ai energie mai tot timpul, atunci ai o problema. Trebuie sa mananci mai mult, mai consistent, mai sanatos. Si sa faci miscare mai multa.

Ideea de e buna sa -l scoti mai mult la plimbare, sa-i dai jocuri mai solicitante, care sa-l epuizeze putin fizicul. Dar asta trebuie sa vina la pachet cu un program bun de mancat si dormit. Altfel se va epuiza. Deci, da, vorbeste cu ai tai sa-l dati la ceva sporturi, dansuri de societate, activitati care implica un anumit talent (pictura, un instrument, voce, dans, actorie etc).

Ideea e ca fratele tau e inca mic si nu stiti nici voi nici el ceea ce-i place. Asa ca da-ti-l la cat mai multe activitati - joaca propriu-zisa si ceva activitati care sa-i formeze si personalitatea.

Iar referitor la faptul ca el poate fi putin mai zvapaiat decat restul copiilor si din acest motiv ceilalti se supara pe el, asta se poate rezolva. Il iei pe langa tine ca frate mai mare si educi cu vorba buna. Ii spui "uite, aia nu e frumos sa faci asa, nu e bine sa vorbesti asa" Si ii oferi o alternativa. Ii spui "uite, mai bine spune-le asa celorlalti copii, mai bine fa asta si asta etc. Si ii explici logic de ce nu e bine ce face si va intelege. Nu inseamna ca daca ceilalti copii nu mai vor sa interactioneze cu el, asta e ceva definitiv si ca nu se mai poate face nimic. Copiii sunt mici, uita. E bine sa-l explici cum ar trebui sa se comporte si se va integra iar. Fiindca joaca e cruciala la varsta lui, ca sa poata scapa de surplusul acela de energie. Si e importanta si ca invata astel sa interactioneze cu ceilalti, sa se integreze intr-un grup. Unde nu stie, unde nu se comporta ok, il spui tu si mama ta inainte cum ar trebui sa se comporte si se va rezolva.

Totul tine de comunicare. De comunicarea pe care o are cu tine la nivel de frati. Si comunicarea pe care o are ca mama lui. Comunicarea poate elimina orice motiv de bataie. Comunicarea e proactiva. Bataia e reactiva. Adica, cine nu isi educa destul copiii, cine nu le da o vorba buna la timp, cine nu comunica deschis cu ei destul, ajunge sa aiba frustrari pe care sa si le reverse prin bataie.

| ContAnoNiMMM explică (pentru laSoledad):

Mersi mult laSoledad!
Apreciez raspunsul tau

| Lorastan123 a răspuns:

Sa gândești pozitiv înspre bine, sa iti creezi un viitor bun, lângă ei nu ai ce sa vezi bun. Mereu o sa simti asa, încearcă să ieși cu prieteni sa te mai eliberezi

| Digio a răspuns:

Ceau Daniel,

Iti recomand cu incredere sa scrii pe adresa de gmail: neligrama29@gmai.com.

psychologiefurjedermann.wordpress.com

Aceasta doamna iti va asculta problemele si cu siguranta te va ajuta in rezolvarea acestora.

Mult succes!