| AndrewR a întrebat:

Am si eu o intrebare, as vrea sa merg la plimbare cu copilul sau eventual sa ajung intr-un anumit loc cu el, am un carut la care se ataseaza scoica auto(nu landou) mi se pare ca sta chinuita in el si la plimbare cand stam mai mult, mi se pare ca i se arcuieste prea mult coloana si ca nu ar fi tocmai relaxant pentru ea, pareri, va rog?

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

In scoica nu este indicat sa il tii perioade foarte lungi de timp. Carut normal nu ai? Adica la acel carut se ataseaza numai scoica? Nu are si el parte normala pe care sa poata sta intins copilul?

| AndrewR explică (pentru sofisis):

Ba da, are si partea normala

| sofisis a răspuns (pentru AndrewR):

Pai si atunci...nu inteleg de ce nu o pui in partea normala?

| Sindbad a răspuns:

Daca e sub un an, monteaza landoul si asigura-l cu centurile pe bancheta din spate.

| funnymind a răspuns:

Coloana vertebrala este din nastere arcuita. Daca fortezi statul pe spate, in pozitie dreapta, acest lucru afecteaza grav dezvoltarea corpului bebelusului. Totul trebuie sa se intample gradual.
Nu inteleg de ce nu te informezi din site-uri specializate in neonatologie...