| anonim_4396 a întrebat:

Urăsc bebelusii.
Ce sa fac sa nu-i mai urasc pe acesti monstri bălosi?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Te gandesti ca asa ai fost si tu, alegi sa nu stai pe langa ei etc? laughing Si ma indoiesc ca esti parinte, deci intrebarea nu avea ce cauta la parenting.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca monștrii băloși am fost cu toții.

| Raniaa a răspuns:

Nu ai ce face.
Antipatia ta fata de bebelusi iti face trece de la sine atunci cand vei avea propriul copil.

| ALM2000RO a răspuns:

Și eu îi urăsc, cum de altfel urăsc copii în general (iar pe cei mici și pe bebeluși îi urăsc în mod special).
Și eu în consider monștrii băloși.
Nu poți face nimic să nu-i mai urăști, crede-mă că am încercat și eu. sad
Dar îți pot spune cum să încerci măcar să-i eviți (ceea ce am încercat și încerc și eu de mult timp):
- dacă folosești transportul în comun, să ai cu tine niște căști de tipul noise cancelling în urechi sau pe cap, măcar nu îi mai auzi cum scâncesc (urăsc foarte mult țipătul și plânsul lor)
- tot în transportul în comun, te pui într-o poziție pe scaun în care să nu îi vezi, iar dacă nu sunt locuri, stai în picioare și privești într-o direcție să nu te uiți la ei, dacă sunt prin bus vreunul
- dacă mergi pe jos pe stradă la fel: căști cu noise cancelling să nu-i mai auzi și îți întorci capul în altă parte dacă trec pe stradă mame cu bebeluși prin fața ta
- iar în general ca să scapi de ei nu ai ce ce face, dar poți evita cercurile sociale sau activitățile care implică prezența bebelușilor
- dacă cunoscuții sau prietenii te invită undeva și știi că poți da de un bebeluș, le spui pe față că îi urăști și că nu vrei să ai de-a face cu ei, deci să fii prin preajma lor (mie nu îmi e rușine de ura mea pentru ei și am spus-o și o spun oricui e nevoie, dacă e cazul - nu-mi pasă ce gândesc sau ce zic oamenii despre mine, mă doare-n c** de opiniile și judecata altora! ). Dacă vezi că te judecă, critică sau că insistă într-un mod enervant, rupi legătura cu acei oameni și-ți vor da pace, e mai bine așa decât să te pună în situații neplăcute cu băloșeniile alea scârboase și enervante de față cu tine.
- eviți relațiile sociale (de prietenie, amiciție) cu cei despre care crezi sau știi că ar putea încerca să te facă să-ți schimbi gândirea privind bebelușii. Poți să îi anunți pe toți cei dragi ție dorința ta de a nu mai avea de-a face cu bebelușii (să nu fie în preajma ta etc.) și le ceri să-ți respecte dorința.
Cam asta am făcut eu și nu mai am nicio treabă, niciun contact vizual cu bebelușii, nici nu i-am mai auzit, iar prin preajma mea nu am mai avut niciunul de ani buni.
Din păcate însă eu am vecini de scară de bloc, cu un etaj mai sus (la 4) care au recent un bebeluș care scâncește, țipă și plânge într-una, și se aude foarte tare când părinții lui sunt pe scara blocului (evit total să mă intersectez în acele momente, nu ies din casă până nu aud că urcă sus la ei și intră la ei în locuință), așa că am ajuns ca și în casă să am căști de urechi noise cancelling lângă mine, la nevoie, pentru orice eventualitate. happy
Sper că am fost de ajutor happy
Fundă? big grin