| anonim_4396 a întrebat:

Ce se va intampla la sfarsitul lumii cu persoanele care nu au avut posibilitatea de a se mantui(Cei cu dizabilitati,boli cumplite,cronice sau psihice, bebelusii care mor la nastere)? Ce va face Dumnezeu cu acesti oameni?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O sa ajunga in iad, astfel ce sens mai are crestinismul?

| anonimg a răspuns:

Acela care Singurul cunoaste sfarsitul de la inceput stie si ce ar fi facut acesti oameni daca ar fi avut discernamant, inclusiv pruncii care nu au apucat sa se bucure de viata.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

De ce intrebi asta? Doar i-a lasat pe Hitler si Stalin.

| Wr3nch a răspuns:

Nimic, pentru ca nu exista mantuire.

| mentholinks a răspuns:

Omenii nu au puterea de a se mantui. Doar din mila lui Dumnezeu se va salva unu dintr-un miliard.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dar cine zice ca acesti oameni n-au posibilitatea de a se mantui?
Oare Dumnezeul creștin nu e acelasi Dumnezeu care a spus ca are o dragoste si o milă nelimitata? Oare nu El a spus ca poarta de grija pasarilor cerului si cu atat mai mult noua? Nu El a spus ca toate firele parului nostru sunt numarate?

Dizabilitatile si bolile psihice nu reprezinta un obstacol in calea mantuiri ci din potriva, Dumnezeu stie de ce a permis ca acei oameni sa fie bolnavi. Nu si-a dorit asta, dar a permis. Si daca Dumnezeu a permis asta a facut-o cu adanca întelepciune si dragoste nemasurata pentru individul respectiv, stiind foarte bine ca aceste suferinte sunt benefice in scopul mantuiri lor.

Iar de bebelusii care mor la nastere ce sa mai zic...
Suflete curate si pure cum sa nu se mantuiasca?
Pai crezi ca le-ar lasa Dumnezeu ca prada usoara diavolului? Crezi ca ar zice Dumnezeu "a pai ghinion, ai murit la nastere, ce sa si fac cu tine".
Nu zice Dumnezeu asa ceva! Bebelusii care mor la nastere sunt mantuiti. Sunt sigur de asta.

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca le sunt luate sufletele sus,sub aripa heruvimilor,ce va face Dumnezeu dupa aceea,numai El stie.
Sa stii ca oamenii cu boli cronice,psihice,etc,nu se nasc la intamplare,adica exista un motiv pentru suferinta lor,dar nu ne este cunoscut,adica depinde de la caz la caz oricum.
Pacatele sunt spalate prin suferinta,e un concept foarte greu de inteles,dar asa functioneaza lumea,nu exista sa provoci suferinta si sa nu platesti.
Dar se pot dezlega pacate inca din timpul vietii daca te indrepti si iti pare rau.
Nu spun ca e corect si stiu ce inseamna suferinta,am vazut si pe pielea mea si la apropiati bolnavi, e tulburator si tindem sa aratam cu degetu catre Dumnezeu si sa ne razvratim, dar adevarul in intregime nu il cunoastem asa ca este mai bine sa invatam ceva din suferinta, sa o luam ca pe o lectie, nu ca pe o pedeapsa.Eu asa cred ca e bine.

| Irinel15123532 a răspuns:

Tine minte lucrul acesta, sa nu il uiti niciodata, Dumnezeu este drept, si El nu nedreptateste pe nimeni.
Fiecare va fi judecat dupa ceea ce a cunoscut, altfel va fi judecat un om din Africa fara nici o posibilitate de a afla despre Dumnezeu, si altfel vom fi judecati noi cu Biblia pe telefonul mobil. Chiar si acei oameni din Africa, tot prin Iisus vor fi mantuiti, si dupa ceea ce au cunoscut, Dumnezeu este drept.
Un copil, chiar daca nu i-a spus nimeni, stie ca este rau sa loveasca un alt copil, stie ca este rau sa fure, cele 10 porunci sunt sadite in inima lui.

Romani 1:18 ''Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. 20În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. ''

Dumnezeu se descopera pe Sine in mai multe feluri,
Draga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.

Doar Dumnezeu are infinita intelepciune sa judece, noi nu am putea niciodata sa judecam perfect drept, dar El poate, si nu va nedreptati pe nimeni.
Noi trebuie sa vestim evanghelia Lui Hristos la cat mai multi oameni si sa ne daruim vietile noastre altora, ajuandu-i si spirinindu-i, si sa ne pocaim sa ne intoarcem la Dumnezeu, pentru ca mai repede va fi mantuit un bastinas din Africa, decat noi care stim atatea informatii despre Dumnezeu si nu le folosim si nu ne intoarcem la El, avem Biblii in masina, la locul de munca, pe birou, la capul patului, toate pline de praf si nedeschise.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce se va intampla cu cei 5, 5 miliarde de persoane care nu il recunosc pe iisus, nu o lua pe ocolitie, vrajeli, oricine nu crede in iisus deja sa condamnat singur la iad vesnic

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ioan 14: 6: Iisus Hristos a declarat dogmatic: „Eu sunt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine ". Singura modalitate de a avea o relație cu Dumnezeu Tatăl este prin Isus Hristos.
Faptele Apostolilor 4:12: Apostolul Petru, vorbind despre Iisus Hristos, a proclamat: „Nici în altul nu există mântuire, pentru că nu există nici un alt nume sub cer dat între oameni prin care să fim mântuiți". Nu putem fi mântuiți decât dacă acceptăm și credem în Isus Hristos și în ceea ce a făcut El pentru fiecare dintre noi.
Ioan 3:16: Cel mai faimos verset biblic din creștinism declară: „Dumnezeu a iubit atât de mult lumea, încât a dat singurul Său Fiu născut, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică" (subliniere adăugată). Chiar și acest verset care proclamă iubirea și dorința lui Dumnezeu de a salva oamenii adaugă avertismentul că trebuie să „creadă în El" pentru a avea viață veșnică.
Ioan 3:36: „Cine crede în Fiul are viața veșnică; și cine nu crede pe Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el ".
1 Timotei 2: 5: „Căci există un singur Dumnezeu și un singur Mijlocitor între Dumnezeu și oameni, Omul Hristos Iisus".
1 Ioan 5:12: „Cine are pe Fiul are viață; cine nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viață ".

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iisus Hristos este singurul Mântuitor și Domn și toți oamenii de pretutindeni sunt chemați să-și așeze credința, speranța și iubirea în El. Nimeni nu este mântuit în virtutea bunătății inerente sau a vieții admirabile, pentru că „prin har ați fost mântuiți prin credință, iar aceasta nu este propria voastră faptă; este darul lui Dumnezeu "[Efeseni 2: 8]. Nimeni nu este mântuit în afară de răscumpărarea harului lui Dumnezeu în Isus Hristos. Cu toate acestea, nu presupunem că limităm libertatea suverană a „Dumnezeului Mântuitorul nostru, care dorește ca toată lumea să fie mântuită și să vină la cunoașterea adevărului" [1 Timotei 2: 4]. Astfel, nici nu restrângem harul lui Dumnezeu la cei care mărturisesc o credință explicită în Hristos și nici nu presupunem că toți oamenii sunt mântuiți indiferent de credință. Harul, dragostea și comuniunea îi aparțin lui Dumnezeu și nu sunt ale noastre de determinat.

| badpanda a răspuns:

Vand certificat care atesta mantuirea.
Pentru 30 de € in plus asigur cazare in Rai pana vei fi repartizat la sectorul tau.

| sanboss a răspuns:

Nu vor putea fi judecati dupa CUVANT daca nu au discernamant. Cred ca vor fi mantuiti, caci daca nu atunci exista o nedreptate din partea Lui Dumnzeu sa ii arunce in iad fara sa le fi dat ocazia sa se mantuiasca.

Si eu am pierdut un copil la 8luni2saptamani ( strangulat cu cordonul umbilical ) va fi mantuit, el nu a avut sansa sa primeasca Cuvantul, credinta, Hristos-jertfa.

De ce ingaduie Dumnzeu anumite boli, suferinte etc. o sa-l intrebam in cer, acolo avem un raspuns sigur. Eu de la nastere pana la 5ani am avut 3operati la ochi ( cataracta-strabism ). acum vad doar cu un ochi 60% cu lentila de contact ( ochelari ) +12, 5. De ce ii asa? NU STIU...

Dar harul LUI imi este de ajuns, stiu ca intr-o zi voi fi cu El, il voi vedea imi va fi binevoitor... ( o sa fie prima perosoana care o voi vedea cu ambii ochi )

Ce imi ramane de facut... sa ma pocaiesc in continuare si sa astept.
Apropo, ce-i care inca nu or auzit Cuvantl ex : in triburi etc. o categorie din omenire va fi judecata dupa constiinta daca nu a auzit cuvantul.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Eschimosul: Si daca nu mi-ai fi vestit evanghelia m-as fi mantuit?
Misionarul: Da.
Eschimosul: Atunci de ce mi-ai vestit-o?

| Whateverrr a răspuns:

In primul rand, ceea ce numesti tu sfarsitul lumii, in Biblie are mai multe etape. Si intr-adevar, doar acum este perioada harului, cand lumea poate veni la pocainta.
In al doilea rand, este gresit sa zici "sa se mantuiasca", pentru ca nimeni nu se poate mantui pe el insusi. Salvarea o poate aduce exclusiv Domnul Iisus.
Ca sa ti raspund la intrebare, toate persoanele care nu pot lua o decizie pentru a-L urma pe Iisus, adica inclusiv copiii, vor merge toti in rai. Dumnezeu nu ne va cere ceva peste puterile noastre

| Whateverrr a răspuns (pentru Whateverrr):

Cand zic ca nu pot lua o decizie, ma refer la persoanele cu probleme de sanatate mari, care nu au capacitatea sa judece astfel de lucruri, cum ai spus si tu

| AG777 a răspuns:

Dar ce inseamna mantuirea in conceptia ta/?