| AlexDorinel a întrebat:

Verisoara mea de 24 de ani a venit si s-a jucat la pc si a lasat tastatura unsuroasa si am sters o cu 2 vate pline de spirt si tot sunt unsuroase unele taste, cum naiba o curat bine

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Servetele umede pentru ochelari.

Bula
| Bula a răspuns:

Tot cu spirt se poate curati bine tastatura de grasimea si praful depus, dar NU cu vata!
Cauta o bucata de carpa moale alba (o bucata dintr-un cearsaf vechi), a umezesti intr-un colt cu putin spirt sanitar si a pui pe varful degetului. Umezesti si stergi astfel tastele, pe rand. Lasi un jumatde minut si mai stergi inca odata, frecand usor. Daca se coloreaza (inegreste) carpa alba, o umezesti in alta parte si continui sa cureti, pana la curatire completa.
Dupa cateva minute de uscare poti folosi tastatura curata. happy

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Acetona ori cu dero

| Dandinelle a răspuns (pentru OchiCaprui1997):

Acetona e riscanta, depinde de calitatea tastaturii poate sa stearga culorile.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai simplu e să demontezi tastatura și mergi frumos la baie cu partea unde rămân clapele și o speli cu o perie, cu apă caldă și ceva detergent (de vase, de rufe, nu prea contează).
După ce se ia tot jegul, o limpezești bine cu apă rece și apoi o lași la uscat măcar vreo 5-6 ore pe calorifer (NU pe sobă, aragaz etc!) și pe urmă montezi totul la loc și arată ca nouă!
Eu așa am rezolvat zeci de tastaturi.

Răspuns utilizator avertizat
| xxbucifatorxx a răspuns:

Schimba tastatura