| justquestion a întrebat:

Salutare. In urma cu aproximativ un an am varsat putin vin pe tastatura de la laptop. L-am oprit instant, l-am lasat sa se usuce... Functioneaza fara probleme doar ca unele taste au inceput sa se apese si sa revina foarte greu... Tind sa cred ca reactioneaza la caldura ca uneori funtioneaza fara probleme. Cu ce imi recomandati sa le curat? Rezolv ceva daca scot tasta cu tasta si o curat?
Laptop Asus Tuf F15
Multumesc

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

De preferat e sa o duci la un service o face pe loc costa pana in 100 de lei...
Sigur a ramas ceva pe placa si s-a format ca o pojghita de grasime si la apasare nu face contact.
Daca vrei musai sa le cureti acasa foloseste carpa cu putin spirt

https://www.youtube.com/watch?v=yqdqyUuZe3g

| DaniTIRB a răspuns (pentru aditimus):

Cel mai probabil plasticul sau hinge-urile de la taste au ruginit. Recomand la fel ca aditimus, sa duci laptopul intr-un service AUTORIZAT deoarece iti ramane garantia. Presupun ca nu are rost sa cureti nimic de sub taste daca acest vin a fost varsat acum 1 an. Si chiar daca nu au ruginit, tot hinge-urile sunt de vina.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La laptop, intreaga tastatura este un bloc compact, nu poti scoate-curati-pune inapoi tastele.
Din acest motiv, daca nu mai functioneaza, atunci ai 2 posibiitati:
- Duci laptop-ul la un service, care sea schie tastatura
- Folosesti o tastatura externa, cu mufa USB.