| jj7700 a întrebat:

Vom avea un baietel devreme in noul an si dupa lungi deliberari si la insistentele sotiei am decis ca vom apela la circumcizie pentru cel mic la scurt timp dupa nastere. Operatia va fi facuta la o clinica privata, il stim pe domnul doctor, totul va fi in mediu steril si sub anestezic local, totul dureaza cateva minute si stiu ca cel mic va fi bine. Nu caut judecati morale despre decizia facuta si mentionez ca am trecut si eu prin operatie tot la clinica privata adult fiind acum ceva timp si suntem foarte multumiti de rezultat si eu si sotia. Avem in perspectiva sanatatea fiului, avand in vedere ca avem istoric de probleme de tip fimoza si balanita in familie si consideram ca este mult mai usor si benefic pe termen lung sa il scutim de eventuale probleme mai tarziu, plus ca m-am convins pe pielea mea (la propriu) ca impactul negativ asupra sexului este un mit, iar igiena zonei in absenta preputului este superioara, chiar si cu doua dusuri pe zi.

Singura mea nedumerire acum, avand in vedere atitudinea inexplicabil de negativa din Romania fata de circumcizie, este cum sau daca va trebui sa tratam subiectul in discutie cu alti parinti si cu baiatul mai tarziu. Ma gandesc ca vor fi intrebari la botez si mai tarziu la gradinita, in tabere etc. despre asta, avand in vedere ca circumcizia este totusi extrem de rara in Romania. Nu stiu daca mai mult rau am face daca suntem sinceri si explicam ca mai sus aici motivele sau daca este mai simplu pentru toata lumea sa dam vina (mintind) pe eventuale probleme medicale fictive ale fiului.

Voi cum ati aborda problema si credeti ca vom fi luati la intrebari mai tarziu de familie, alti parinti, cadre didactice etc? De asemenea, cum il putem pregati pe cel mic pentru eventualul abuz pe care il va primi in Romania doar pentru ca este diferit?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Este decizia voastea ca parinti si trebuie sa va o asumati - spui simplu si concis ca ati luat aceasta decizie din considerente de igiena si de ordin medical. Daca interlocutorul continua cu intrebarile le spui ca nu vrei sa discuti despre penisul fiului tau, in 95% din cazuri numai folosirea acestui cuvant le taie cheful de conversatie.

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema ar trebui stiută doar in familie. Tu si sotia. Ca sa nu se gaseasca cineva sa va judece, de ce si cum. Cand copilul va fi mare, asta e alta problema, ce explicatie ii veti da.

| mihai69 a răspuns:

Nu mi se pare corect să mutilezi un bebeluș, fără nicio posibilitate să aleagă singur dacă vrea asta sau nu.

| LittlePoppy a răspuns (pentru mihai69):

Cam la fel cu botezul imediat dupa nastere. Nu alege el. Alegi tu pentru el. Si gaurile in urechi... si multe altele.

| jj7700 explică (pentru mihai69):

Am trecut si eu prin asta ca adult si nu este mutilare, nici pe aproape. Ii va fi mai bine asa si important e sa fie sanatos si fericit. Avem decizii mult mai importante de luat in cresterea lui, cum ar fi cum il vom educa, iar circumcizia pentru sotia mea a fost o chestiune banala de decis cu care am fost de acord, repet, trecand si eu prin asta. Per total mi se pare mai usor pentru el sa o facem acum si sa-l scutim de eventuale probleme mai tarziu. Eu unul regret ca nu am fost circumcis de mic, de exemplu.

| mihai69 a răspuns (pentru jj7700):

Pentru soția ta este evident simplu să ia o decizie - ei nu-i taie nimeni nimic. Dar dacă i s-ar aplica ei circumcizia cum fac musulmanii cu fetele lor, crezi ca ar mai fi de acord? Cum s-ar simți fără clitoris?
Cât despre tine, compari mere cu pere - tu ai luat decizia ca adult; de ce nu-i acorzi și fiului tău aceeași șansă? Lasă-l măcar până la 16 ani și apoi pune problema.

| Frank51 a răspuns:

Circumcizia se face după un diagnostic, nu după dorință.

| LittlePoppy a răspuns (pentru Frank51):

Cred ca ai vrut sa spui invers.
La evrei se face circumcizia, fara exceptii, tuturor baietilor de la o varsta frageda.

| Frank51 a răspuns (pentru LittlePoppy):

Cred că ai greșit buzunarul happy

| LittlePoppy a răspuns (pentru Frank51):

Nu, nu.

| Mirel4412 a răspuns:

Gandesti prea mult, circumcizia era un obiciei crestin facut si de Iisus, deci la botez nu o sa se ia nimeni de tine. Nu vad de ce ar afla educatoarea ca are asa ceva, nu vad de ce ar afecta pe cineva lucrul asta.

Nu o sa existe abuz, de unde sa stie ceilalti copii ca el are asta, de ce l-ar marginaliza.

| TheStrategist a răspuns:

Nu o să există nici un abuz pe motivul ăsta.

| existential a răspuns:

Eu cred ca problema principala nu o sa fie acceptarea in societate, ci sanatatea lui.
Am citit cazuri de baieti care ajung la probleme dermatologice din cauza circumciziei. (sensibilitate, iritatie in urma contactului penis - haine).
Sper ca stii ca operatia de acoperire a glandului cu piele e mai dificila decat cea de taiere.

Asadar daca voi veti lua aceasta decizie in locul lui, va vasumati eventualele probleme medicale pe care le va avea.

| jj7700 explică (pentru existential):

Suntem constienti de riscuri, dar per total infectiile urinare, balanita, dermatite, lichen scleros si alte probleme dermatologice, ca sa nu mai vorbim de fimoza si parafimoza, sunt mult mai frecvente, daca nu prezente exclusiv, in randul celor necircumcisi.

| mihai69 a răspuns (pentru jj7700):

Infecțiile despre care vorbești sunt provocate în special pe fondul unei igiene deficitare; nu cred că; a voi va fi cazul. Cât despre fimoză, se poate trata în majoritatea cazurilor, nefiind de un grad mare. În caz contrar, se poate rezolva și chirurgical, dar FĂRĂ circumcizie.

| existential a răspuns (pentru jj7700):

Cand spui asta te bazezi pe o statistica. Nu inseamna ca va avea aceste probleme neaparat. Iar daca vor aparea uneori, vor trece usor cu tratament.

Acea piele transforma penisul intr-un organ "intern". Protejeaza glandul, o zona foarte sensibila, de contactul cu exteriorul.

| LittlePoppy a răspuns:

1. De ce ar fi diferit?
2. Il vor vedea dezbracat toti cei mentionati mai sus?
3. Circumcizia era, este si probabil va fi mereu practicata la evrei mai putin din motive religioase dar mai ales din motive de igiena. De la o varsta foarte frageda.
4. Stiind ca exista un istoric medical, nici nu ai minti. Ati facut-o preventiv, pentru sanatatea copilului.

Felicitari pentru copil si sa fiti toti sanatosi!

| jj7700 explică (pentru LittlePoppy):

Merci de raspuns!

1. Stiu ca putini baieti sunt circumcisi in Romania. Nu vreau ca asta sa-l faca sa se simta marginalizat in vreun fel, pentru ca stiu ca baietii comenteaza intre ei, iar parintii discuta despre orice, stupid sau nu.
2. In tabere, la vestiar, la baie cand e mic etc. ma gandesc ca va fi vazut. Eu am fost pe profil sportiv in gimnaziu si ne-am vazut goi toti intre noi in mod invariabil la un moment dat.
3. La evrei e pe fond religios. Noi am ales-o pe motive medicale si de igiena.
4. Exact, desi multi nu inteleg asta si zic ca-s nebun.

| samuraibrazilian69 a răspuns:

Suna aici 0800 801 200

| Cristl2002 a răspuns:

De ce sa nu aiba dreptul sa aleaga?
Tu ai avut acest drept.

| jj7700 explică (pentru Cristl2002):

Din ce inteleg, aproape 10% din baieti au probleme mai tarziu care ar fi putut fi prevenite prin circumcizie (fimoza, parafimoza, balanite recurente, fren scurt etc.). Interventia la varsta lui e banala, dar ca adult necesita saptamani de repaos post operatoriu, ca sa nu mai vorbim de jena si stres. Avand in vedere ca riscurile operatiei la varsta lui sunt infime si efecte negative nu exista pe plan sexual, mi se pare mai corect sa alegem noi cand beneficiul este maxim pentru el. Pana la urma si vaccinuri se fac fara consimtamant.

| mihai69 a răspuns (pentru jj7700):

La vaccinare nu se taie nimic...

| CMV195 a răspuns (pentru jj7700):

E foarte tarziu, dar totusi, de ce ai dori mutilarea penisului copilului tau pentru a elimina o sansa de 10% de a avea o serie de probleme medicale(aproape toate se pot rezolva relativ usor fara interventii chirurgicale) cu riscul de a-i modifica fundamental integritatea si aspectul fizic? Mai ales daca operatia este efectuata prost.
Nu exista beneficiu maxim, cum zici tu, te-ai jucat cu niste probabilitati si ai luat niste masuri drastice si ireversibile care s-ar fi putut dovedi inutile. Uita-te sa vezi ca sunt multi barbati circumcisi in special in SUA, care fac exercitii cu anii pentru a-si intinde pielea si a recapata o oarecare forma de preput, protectie pentru gland si o sensibilitate mai crecuta atat flacid cat si in erectie.
Daca tu sau membrii ai familiei tale/sotiei tale au avut probleme asta nu inseamna ca garantat, si copilul tau va suferi de aceleasi conditii. Genele nu se mostenesc in proportie absoluta, sunt doar probabilitati. AR FI putut sa traiasca toata viata fara absolut nicio problema in zona penisului si cu preputul intact, asa cum este natural si normal. In schimb acum are un gland flasc uscat, rigid, cu riduri, o cicatrice mai mult sau mai putin vizibila, o diferenta de culoare si nu va putea sti daca sensibilitatea lui sexuala ar fi putut fi mai crescuta daca glandul ar fi fost protejat. Sunt unele persoane care si-au facut circumcizia la maturitate si care recunosc ca senzatiile sunt ceva mai reduse in timpul actului sexual, dar copilul tau nu va putea realiza daca aceasta diferenta ar fi existat sau nu - ceea ce nu e corect fata de el!
In plus, preputul poate ajuta prin atingerea mai eficienta a unor zone din canalul vaginal crescand placerea femeii si mai are un rol important in frictiune si lubrifiere(in special la femeile care sufera de uscaciune vaginala). Frenul este iarasi un tesut erogen care este inalturat partial sau in totalitate in timpul circumciziei.
Poate ca unele femei sunt atrase de un gland rigid, uscat si incretit atunci cand e flasc, care e tot timpul la vedere si care nu prezinta exces de piele in erectie, dar parerile sunt impartite. In general depinde de cum sunt obisnuite in functie de zona in care locuiesc. Unele studii arata ca in SUA multe femei considera ca penisurile circumcise miros mai bine sau/si ca au un gust mai bun, dar asta este strict bazat pe igiena individuala.
Spre exemplu, eu ma spal regulat si in general nu miroase a absolut nimic, dar sunt constient ca multi barbati au o igiena superficiala ceea ce predispune un gland acoperit la mirosuri neplacute sau chiar infectii, de aici si ideea gresita ca penisurile cu preput miros urat sau au un gust neplacut indiferent de cat de bine le-ai igieniza.
Un stil de viata sanatos(alimentatie, odihna, exercitii fizice), sex protejat si un sistem imunitar puternic te pot scapa de aproape toate riscurilor pe care le poate provoca prezenta unui preput.
Dupa parerea mea singurul motiv serios pentru circumcizie este o fimoza extrema sau parafimoza. Ar mai putea fi si cazul in care unii barbati au oarecum o piele in exces sau care arata inestetic si sunt complexati de acest lucru.
Adevarul este ca circumcizia a devenit o "industrie", cea mai practicata operatie de pe planeta din care se fac bani foarte multi influentand oamenii cu beneficii fictive. In realitate, statisticile sunt neglijabile.
In final, probabilitatea cea mai mare ar fi fost ca baiatul tau sa traiasca perfect normal cu preput, dar mami si tati au decis ca mutilarea penisului e cea mai buna solutie pentru a inlatura niste probabilitati MULT MAI MICI, in loc sa fie atenti la sanatatea lui in timp si sa-l educe sa aiba un stil de viata cat mai sanatos si o igiena corespunzatoare.
Sper ca circumcizia a iesit bine si ca nu i-ai deformat definitiv copilului tau unul dintre cele mai importante organe. (poate ar trebui sa-i propui sotiei sa-si inlature labiile inferioare din motive de igiena si estetice, nu cred ca ar avea o reactie pozitiva)