| LeaveU a întrebat:

Am o mare nedumerire cu privire la fimoza in cazul adultilor, respectiv operatia de circumcizie. Am primit (tot prin intermediul acestui site, de la voi, membrii TPU), diverse raspunsuri. Majoritatea conduceau la concluzia ca, din pacate, aceasta interventie ramane singura solutie pentru aceasta problema, avand in vedere si varsta (23), cat si faptul ca decalotarea nu a fost posibila niciodata. Am citit, de asemenea, si diverse articole si opinii ale celor care au avut / au aceeasi problema. Din nou, unii spun ca a fost nevoie de aceasta operatie, altii, dimpotriva, spun exact contrariul, ca au rezolvat-o prin intermediul cremelor, a incercarilor repetate de decalotare sau prin contacte sexuale. Din aceasta cauza, sunt total confuz. Nu mai inteleg cum stau lucrurile. Pana la urma, nu trebuie actionat in nici un fel, este ceva normal? Se rezolva cu ajutorul unor creme speciale sau prin contacte sexuale? Sau, chiar fiind necesara interventia chirurgicala, de ce se practica circumcizia si nu doar acea corectare a preputului, acea mica incizie facuta si in cazul copiilor? Am primit, la un moment-dat, un raspuns (din partea Brigaelei, care, din cate am vazut, este medic), care imi spunea ca nu se mai poate interveni la un adult doar printr-o astfel de incizie, ca in cazul celor mici si ca nu, nu se rezolva prin nicio alta metoda (creme, contacte intime, etc.), ci doar prin circumcizie. Atunci de ce unii afirma ca au scapat de aceasta problema fara operatie? Sau, chiar daca au apelat la o interventie chirurgicala, nu li s-a facut decat o incizie sau o largire a preputului, acesta ramanand intact? (va arat si un exemplu, luat de pe un forum medical: "Salut. Am 22 de ani si acum o saptamana am suferit o operatie de fimoza. Mi-au picat atele insa am observat ca inca nu imi pot decalota penisul (nu am fortat), gaura este inca destul de mica. Dupa vindecarea completa a operatiei imi voi putea decalota penisul fara probleme?") Asadar, iata, este vorba tot de un adult, care nu a putut decalota pana la aceasta varsta, dar nu i-a fost indepartat preputul, ci doar largit. Nu mai inteleg nimic. Cum stau lucrurile, pana la urma? Care este concluzia corecta? Va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Concluzia corecta este data de un urolog, care te examineaza. In foarte rare cazuri, in fimoze largi, la adulti, se poate incerca preputo-plastia. Dar asta depinde de situatia locala si NU este decizia pacientului, ci numai a medicului.
Nu te documenta de pe net in probleme de sanatate, fiindca e greu sa verifici daca toti aoemnii aceia care dau sfaturi sunt intr-adevar medici si daca toti cei care isi povestesc experienta personala sunt bine-iuntentionati si iti ofera toate informatiile relevante. Poti incerca sa citesti de pe un site pe care scrie un medic (verificat cu atentie), atata cat sa-ti faci o mica idee, dar medicul care te consulta ramane suveran si decizia lui trebuie respectata. Nu vei putea tu, fara studii medicale, fara experienta si cu o documentare extrem de precara sa tragi o concluzie corecta, cel mult iti vei face rau cu mana ta.

3 răspunsuri:
| Gabbriell a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un chirurg specialist in urologie.
Din cate stiam circumcizia ar fi cam ultima solutie ca operatie pentru fimoza.

| LeaveU explică:

Pai tocmai asta mi se pare in neregula, Brigaela, faptul ca un medic iti recomanda circumcizia, dar un altul nu (ma refer, bineinteles, la medici specialisti in urologie). Si am citit si pe site-uri pe care au postat medici, asa cum ai spus tu. Site-uri ok, verificate, cu raspunsuri elaborate din partea medicilor si un limbaj corespunzator, care dovedea faptul ca, intr-adevar, este vorba de specialisti in domeniu. Dar... unii recomanda circumcizia, altii nu. Deci, cati medici - atatea pareri? Daca operatia ar fi singurul si cel mai corect / eficient tratament in cazul adultilor, atunci de ce nu exista un punct de vedere comun? Asta nu mi se pare ok. Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru LeaveU):

Fiindca corpul uman nu e motor si medicina nu este mecanica.
Un psiholog ai incercat sa consulti, te-ar ajuta mult cu problemele psihologice pe care ti le-ai indus citind aiureli si nemergand la specialist.