| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

1. Dupa atata timp mi-a venit intrebarea asta desi nici acum nu stiu de ce dar: Cum se face ca preotii de la noi sunt imbracati in negru iar Papa de la Vatican e imbracat in alb, adica e mereu in alb nu l-am vazut niciodata in negru si nici barba nu are iar ai nostri au barba?
2. La catolici cand are loc inmormantarea si se ingroapa mortul preotul sta langa mormant pana cand se acopera toata groapa cu pamant iar la ortodocsi nu e asa, iti citeste si pe urma pleaca de la mormant? Adica nu sta pana se acopera tot mormantul, adica pana termina baietii treaba.

15 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ei sunt catolici, iar noi ortodocsi. Banuiesc ca exista ceva diferenta intre vestimentatia preotilor de diferite religii, de asemenea si la obiceiuri. Ti-am raspuns la ambele.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Macar pe pământ sa aibă parte de vesminte albe fara nici o pata sau zbârcitură pentru ca cerul nu e pentru fiara. Locul ei știi tu unde este.Iar daca nu documenteaza-te citind Apocalipsa.

| anonimg a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Și îți dai seama că fiecare papă a știut la rândul lui ca el este fiara. Dar nu puțini sunt oamenii lipsiți de conștiință.
De aceea în trecut papalitatea a condamnat la moarte în chinuri pe cei care refuzau să i se închine. Astăzi este la fel.
"Căci taina fărădelegii a şi început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreşte acum să fie luat din drumul ei." (2Tesaloniceni.2:7) Curând va începe iarăși persecuția tuturor acelora care vor refuza să se închine fiarei (papalității), indiferent că sunt atei sau creștini din altă confesiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Ortodoxismul e una dintre religiile sinistre, normal ca popii poarta negru. In plus se vede mai bine aurul pe negru.

2. Pai se grabesc la masa.

| milan9 a răspuns:

A sta cu 5 minute in plus la locul de jelire - crezi ca asta e un aspect care sa merite aprofundare filosofica? thinking

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ești catolic?
Eu sunt ortodoxă.
tongue

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Sunt ortodox dar am intrebat totusi ca sa nu mor prost.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Și pe mine m-ai făcut curioasă! big grin

| Raullalu a răspuns:

Dar intrebarea,, de ce poarta preotii acele haine"
Nu ti-ai pus-o?
Daca citesti Biblia vei vedea ca nu cei in vesminte lungi, sunt preoti.
Si Chiar Domnul Iisus ne indeamna sa ne ferim de ei.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Raullalu):

Si atunci care sunt preotii? se refera cumva la cei ce citesc teologie pentru ei insine aceia sunt preotii? spune-mi ca sa nu mor prost.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Raullalu):

Unde mai exact in Biblie scrie asta? Spune-mi te rog frumos, ca sa caut direct, sa stiu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Marcu cap.12/38,39,40.

| Helper07 a răspuns:

Catolicismul e o fiara. Papa Il reprezinta pe Hristos. Inlocuitorul lui Dumnezeu pe pamant. Insa niciunde in Scriptura nu scrie despre asa ceva. E o religie pagana catolicismul si are menirea de a pacali cat mai multi oameni. Biserica catolica e "mama curvelor" despre care se vorbeste in Apocalipsa.

| milan9 a răspuns:

Această condiţie (vesmintele negre) nu are valenţe simbolice legate de însemnătatea culorilor, cum ar fi astăzi negrul un simbol al doliului, ci stabileşte un cadru al decenţei, ştiut fiind ca în Antichitate, dar şi mai tîrziu, culoarea roşie sau anumite însemne brodate exprimau apartenenţa aristocratică sau regală. Prima ispită în materie de fudulie a fost şi rămîne vestimentaţia.

Iată de ce Sfinţii Părinţi iau această măsură de prevenire a fastului vestimentar şi interzic hainele colorate şi ornamentate: „Orice lux şi împodobire trupească sînt străine de rînduiala şi aşezarea preoţiei. Deci episcopii sau preoţii care pun pe ei haine strălucitoare şi arătoase trebuie să se îndrepte, iar dacă stăruie, să se supună mustrării" (Canonul 16 al Sinodului VII Ecumenic, 787).

| Raullalu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Marcu 12
38. În învățătura pe care le-o dădea, Isus le zicea: „Păziți-vă de cărturari, cărora le place să umble în haine lungi și să le facă lumea plecăciuni prin piețe.
39. Ei umblă după scaunele dintâi în sinagogi și după locurile dintâi la ospețe;
40. casele văduvelor le mănâncă și fac rugăciuni lungi de ochii lumii. O mai mare osândă va veni peste ei."