| florin1979 a întrebat:

De ce preotii catolici nu poarta barba?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Barba nu este ceva obligatoriu, preotii o poarta doar daca vor.Se spune ca Mantuitorul a purtat barba, Sfintii de aceea e indicat, plus ca iti da o senzatie de barbatie, credinta, si cumpatare.
Preotii catolici nu sunt obisnuiti sa poarte barba si sunt si preoti ortodocsi care nu au barba.
In concluzie, barba e doar o optiune.

| shtephie a răspuns:

Nu stiu exact! Dar preotii catolici nu au voie sa fie casatoriti spre deosebire de cei ortodocsi.

| RUMBURAK a răspuns:

Dragul meu daca o sa te uiti pe trinitas tv o sa vezi si multi preoti ortodoxi care nu poarta barba. e o chestie facultativa.si nu cred ca harul sau puterea unui preot sta in barba. e doar o recomandare a biserici c restine tinand cont ca sfinti parinti purtau barbi,

| Maya. a răspuns:

Intr`adevar preotii catolici din prezent nu poarta barba. Eventual calugarii, dar pe timpuri sa stii ca se purta.Nu e vreo mare filozofie, sau nu e scris undeva ca ei nu trebuie` sa poarte barba. pur si simplu.

| dhraqull a răspuns:

Iti gasesti raspunsurile aici: http://www.newadvent.org/cathen/02362a.htm.
No succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Ortodoxie, barba la Barbati este ca si baticul la femei.Ambele semnifica supunerea si smerenia in fata lui Dumnezeu si au scopul de a ascunde trupul pentru a nu atrage privirile celor din jur si pofta trupeasca(a barbatilor sau a femeilor, dupa caz)La catolici este altfel de credinta.

| jakkk a răspuns:

De ce nu toti rockerii au plete?