| AntipaticuPreasfant a întrebat:

De ce preotii ortodocsi isi lasa barba?

17 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa fie mai,, col''

| MMihai a răspuns:

De inteligenți ce sunt!
Majoritatea preoților, sunt atei!

| ramona30 a răspuns:

Religia ortodoxa considera ca corpul pe care ti l-a lasat d-zeu este sfant si fo0arte frumos si nu se ating de el. Inclusiv, epilarea la femei este considerata un pacat. Deci pentru o femeie e pacat sa se epileze pe sub brate sau in alte zone iar la barbati totul trebuie pastrat natural. O tampenie bineinteles, oamenii aia inca traiesc in evul mediu. Niste barbari moderni.

| GodBlessYou a răspuns:

De ce nu?

| Necrophagist a răspuns:

Pentru o expresie a nepasarii fata de chestiile ce tin de lume, prefera sa mediteze la transcendenta in loc sa se preocupe cu cele din afara.

| kabaleon a răspuns:

Barba este considerata un simbol al intelepciunii. Inca din vremea Greciei antice, si chiar cu mult timp inainte, preotii si filozofii isi lasau barba sa creasca. Se spune ca intelepciunea sta in barba unui om, adica, cu cat este mai in varsta, cu atat are mai multa experienta de viata si este mai intelept. Preotii nostri, unii isi lasa barba dintr-un obicei pe care nu-l mai cunosc, altii fiindca le pot ascunde mai bine figura de hoti. Se zice ca pe vremuri prezenta barbii era aspectul firesc al barbatului, iar cei fara barba erau priviti mai ciudat. Barba era considerata o podoaba mai ales pentru barbatii venerabili cu functii inalte in stat ori in biserica. Si pentru ca barba era considerata o asa podoaba se mai zice ca ar fi existat si Canon de la duhovnic pentru cei pacatosi, mai ales pentru ierarhii care au pacatuit, si anume: sa-si taie barba! Mare rusine era pe cel pedepsit astfel, sa umble cu barba taiata si toti care il vedeau sa stie ca a pacatuit. Pace!

Răspuns utilizator avertizat
| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ca aia catolici nu o fac... daca preotii catolici s-ar epila la axile, si astia ortodocsi si-ar lasa plete... orice doar sa fie altfel, ca doar d'aia-i " adevarata credinta " laughing

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ramona, da' sa-si taie unghiile, au voie?! laughing

| Nymphetamine a răspuns:

Ca sa semene cu Iisus.

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Deoarece ei nu se barbieresc pentru ca asta e o blasfemie i fata Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea corecta ar fi: de ce nu isi lasa toti preotii barba?

Asa a dat Dumnezeu porunca: preotul sa-si lase barba sa si parul sau sa creasca si sa nu il taie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris; vai voua,care purtati barbi si plete, si haine lungi pana la pamant, ca sa va cunoasca lumea si sa va faca plecaciuni prin piete.caci voi inchideti imparatia cerurilor pentru multi.de aceea mai aspra pedeapsa veti primi.fiindca e vai de cel ratacit dar mai vai de cel prin care vine ratacirea.bate-voi pastorul si se vor imprastia oile.

| istenfasza123AS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e mă cu prostia asta Isus purta păr lung, barbă și mustață deci el are voie dar alții dacă poartă bărbi și plete este păcat și sunt pierduți? Mai dă-o naibii de treabă

| Alekzandra a răspuns:

E un fel de "simbol" la ei."La ei" pentru ca eu sunt Catolica.Preotii Catolici nu au voie sa se casatoreasca si poarta o verigheta fiind simbolul unirii vesnice cu biserica.Dar,cu toate acestea,Biserica Ortodocsa se "trage" din Catolici(La inceputuri era o singura Biserica iar la Marea Schisma Ortodocsii s-au revoltat si si-au creeat propria Biserica,chiar daca Catolicii si Ortodocsii sunt cele doua Biserici cu adevarat crestine)asa ca toate aceste "reguli" ale bisericii Ortodocse,mie,personal, mi se par un fel de moft...
Pa, pa numai bine!

| ShailaFlorina a răspuns:

Pt ca nu stiu sa foloseasca lama de ras happy

| scuturcrucile a răspuns:

Cum spusese Nymphetamine, ce face omul face si maimuta