| Zenit313 a întrebat:

1. Iisus este Fiul lui Dumnezeu
2. Iisus este Dumnezeu
3. Dumnezeu este Dumnezeu
4. Suntem toti copiii lui Dumnezeu
5. Toti suntem Dumnezeu
6. Dumnezeu este Fiul nostru
7. Noi l-am creat pe Dumnezeu

Castiga LOGICA?!

Răspuns Câştigător
| venusdoom a răspuns:

Logica mea suna asa: Noi l-am creat pe dumnezeu dupa chipul si asemanarea noastra. Daca nu exista religia, am fi inventat-o noi pana acum...

43 răspunsuri:
| AndreeeexD a răspuns:

"7. Noi l-am creat pe Dumnezeu"
Are you kidding me?! Pffuai. Si de ce nu ne-am nascut cu intelegenta atunci? laughing

| Zenit313 explică (pentru AndreeeexD):

Tu cu cine faci Banking?!

| AnastasyaPopp a răspuns:

Nu are logică...

| PufoseniaDF a răspuns:

E o tampenie.

| AndreeeexD a răspuns (pentru Zenit313):

Cu cerul si pamantul!

| Zenit313 explică (pentru PufoseniaDF):

Stiu...pana la urma este vorba de religie!

| Zenit313 explică (pentru AnastasyaPopp):

Cand a avut religia logica?!

| Doramcpooc a răspuns:

Nu noi l-am creat pe D-zeu, el ne-a creat pe noi. happy

| mihaitaLGP a răspuns (pentru AndreeeexD):

Sa inteleg ca te-ai nascut proasta?

| AndreeeexD a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nici chiar asa tongue

| tavadaresti a răspuns:

Logica la tine, mai citeste...

| MMihai a răspuns:

1. Iisus este Fiul lui Dumnezeu==așa cred creștinii ortodocși! //
Nu

2. Iisus este Dumnezeu===așa cred creștinii ortodocși!
În conformitate cu evanghelia după Ioan Da //
Nu cred așa ceva!

3. Dumnezeu este Dumnezeu
Totdeauna A== A

4. Suntem toti copiii lui Dumnezeu=
=După unele religii Da!
Ca glumă idioată aș putea zice : „ că popii sunt Copii Diavolului "!

5. Toti suntem Dumnezeu= Așa consideră unii ///
=Greșit!
În sufletele noastre avem cuante de materie divinică == Materia din care este făcut Dumnezeu ==.
Datorită acestor cuante de materie divinică, suntem un sortiment de dumnezei, cu mult mai micuți, decât Dumnezeu ăla mare!

6. Dumnezeu este Fiul nostru== Nu pricep ce ai vrut să spui!

Că Dumnezeu în realitate nu există, decât în mințile noastre și că
noi neavând explicații pentru diverse, ( noi ) l-am inventat / creat și religiile și zeii și pe Dumnezeu!
7. Noi l-am creat pe Dumnezeu == ai repetat 6 dar formulat mai corect și mai explicit! //
Nu este exclus!

| Zenit313 explică (pentru Doramcpooc):

Si eu care credeam ca Zeus...

| Zenit313 explică (pentru tavadaresti):

Tu ai citit si nu ai argumente! laughing

| neaivan a răspuns:

1-3 este Sfanta Treime
4 suntem chip si asemanarea lui Dumnezeu
5-7 nu exista... Doar cei din New Ege cred asemenea chestii

| king4aday a răspuns:

8. Dumnezeu a creat Universul

9. Universul ne-a creat pe noi

10. Dumnezeu a murit.

Ca sa avem si noi 10winking

| ania a răspuns:

Toți suntem creația lui Dumnezeu, fiii lui devenim nimai dacă suntem de acord să ne adopte, altfel rămânem pe cont propriu,

| Zenit313 explică (pentru ania):

Ramanem pe cont propriu..si ne tortureaza in cele mai sadice si brutale moduri!

"Ma iubesti, sar ARZI " ...esti liber sa alegi copile! laughing

| ania a răspuns (pentru Zenit313):

În Biblie iadul e descris uneori ca un foc care nu se stinge alteori ca un mare înteneric și literal vorbind nu prea are cum să fie mare întneric unde e mult foc, așa că eu tind să le dau dreptate celor ce spun că ambele trebuie să fie metafore ale suferinței morale pe care o vor experimenta cei care vor constata doar la judecata finală ce fiintă fantastică e creatorul lor și apoi vor fi îndepărtați din prezența Lui, pentru că EL va lua act de decizia lor -dacă existi sau nu treba Ta, nu mă interesează.

| Zenit313 explică (pentru ania):

"-dacă existi sau nu treba Ta, nu mă interesează"

Dar totusi avem parte de o judecata finala si o sa suferim daca nu este un verdict bun!
Si totusi ne iubeste si ne-a lasat liberi! laughing

Libertatea este atunci cand NU esti obigat sa alegi intre iubire/rai sau tortura/suferinta! Dupa moarte avem doar doua optiuni!
Poate eu nu vreau sa merg in Rai si cu siguranta nici sa sufar in Iad!
Poate eu nu vreau sa fac parte din acest razboi coilaresc si stupid dintre Bau-Bau si Mos Craciun!

Oare ce parere au cei care au murit in potop sau sunt in iad, despre libertatea si dragostea oferita de Dumnezeu?!

| ania a răspuns (pentru Zenit313):

Cred că se gândesc ce fraieri au fost.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este Tatal.Isus e Fiul si sunt persoane distincte.Isus a fost creat de Dumnezeu.Coloseni1:15-17

| RAY a răspuns:

Logic ca omul a creat dumnezeii, fiecare popor are mitologiile lui

| RAY a răspuns (pentru ania):

Copii aia din africa infometati care au murit acum ard in iad

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Exemplu clasic de călcare în picioare a Bibliei şi de transformare a ei după cum dictează doctrina cultului!
Fiul este "născut" din Tatăl nu "creat", iar exprimarea metaforică prezintă o "naştere" din veşnicie, pentru a exprima şi explica mai bine înţelesului uman apropierea profundă dintre Tatăl şi Fiul:

Fiul este ÎNSUŞI CHIPUL LUI DUMNEZEU!

"Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura."- Coloseni 1, 15
"Pentru că ÎNTRU EL AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El."- Coloseni 1, 16
"El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi toate prin El sunt aşezate."- Coloseni 1, 17

| Zenit313 explică (pentru ania):

Fraieri pentru ca NU au vrut sa fie sclavi?!

Cum poti sa jignesti pe cineva care sufera?
Cum poti sa fii de acord cu suferinta semenilor tai?
Cum poti sa te bucuri de Rai in timp ce altii sufera?
Cum poti sa fii de acord cu un psihopat care iti tortureaza persoanale dragi?

Tu nu ai dreptul sa vorbesti de iubire, morala, respect si iertare!

Rusine tie...

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenit313):

"eusireligia a răspuns:
Nu noi l-am creat pe D-zeu, el ne-a creat pe noi. " =)) pe asta l-o fi facut din mazga si scuipat :)). Ce imi place mentalitatea asta ca ne-a creeat D-zeu :)) zici ca aud pe fundal aia de la Power Puff Girls: "Sugar, Spice and Everything Nice!"
http://www.youtube.com/watch?v=4mmCMUPCNgE

| Aneurysm a răspuns:

Păi în opinia mea nu ar fi posibil ca nişte produşi de reacţie să construiască un cerc vicios pe un temei zeflemitor Esteot vorba de o structură repetitivă, ca o mitoză, totul e pentr a trăi din plin clipa. Fără a da totul înapoi. Nu avem abilităţile acestea.

...şi mă mai întreb de ce am avut 3 la logică.

| Zenit313 explică (pentru C0nstantin):

A uitat sa puna Elementul X rolling on the floor)))

| C0nstantin a răspuns (pentru Zenit313):

Pai, de ce crezi ca exista lipsa de ratiune? laughing) A uitat de Elementul X.