| anonim_4396 a întrebat:

Iisus a fost fiul lui dumnezeu?

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da, este fiul lui Dumnezeu. Chiar Dumnezeu a spus acest lucru, când Isus s-a botezat.Matei3:16,17

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

A fost, este și va fi. Va veni o zi în care oricine îl va recunoaște asfel, ferice de noi dacă o facem cât mai repede.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca iisus sa vrut a fi fiul unui zeu, iisus era un pustnic care credea ca prin pace se pot rezolva problemele, apoi dupa moartea lui uni lau divinizat consider ca si cu mohamed s-a intamplat la fel, in concluzie iisus fost un profet muritor care a murit dar cei dupa el lau facut fiul lui dumnezeu

| milan9 a răspuns:

Desigur. Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Asta intreba in realitate, nu ce e el ca personaj in povestea crestina. Ca asa si Pinochio e papusa care a prins viata daca il luam ca personaj al scrierii omonime. Despre ce vorbim?!?

| Holiday a răspuns:

E scartz, a fost un schizofrenic care se credea diverse. Apoi altii au creat legenda in jurul nebuniei lui in alte scopuri.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Holiday):

Dar tu ce crezi ca esti?

| oprescudorin11 a răspuns:

Iisus Christos ESTE (nu afost) caci a inviat si s-a inaltat! FIUL LUI DUMNEZEU!
Daca te referi la Iisus Sirah, acela nu a fost fiul lui Dumnezeu! Mai bine spune ce te framanta, nu mai pune intrebari fara Explicatii.
Daca eu te intrebL esti un nemernic, ca ai scris 'Dumnezeu' cu minuscule? Ce mi-ai raspunde?
Poti fi un nemernic fara voie sau un nemernic calculat! Cum pot afla daca nu te intreb!?

| xerxes1 a răspuns:

Povesti.

| deeeaqq a răspuns:

Și eu sunt fiica lu' Dracu, csz...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru deeeaqq):

Este evident ca esti o 'scursura'.

| deeeaqq a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu zău, mă faci să plâng.
Promit că n-am să mai răspund la mişto la întrebările voastre...

| CinevaAnonimă a răspuns:

Iisus este Dumnezeu Fiul, parte din Sfanta Treime. Citeste Ioan 3:16.

| Teffan a răspuns:

Jesus Christ, the son of man.

El a fost fiul omului.

Eu sunt fiul lui Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Teffan):

Afica tu? Cred ca esti printre ratatii fii ai Lui D-zeu1

| Teffan a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dumnezeu are numai copii cuminți ascultători,buni la suflet, harnici, nebautori de alcool, nefumatori de tutun, ci doar fumători de marijuana si mai merg ocazional cate 3-4 beri pe zi, așa(sa nu zic 5, ca deja e păcat).

Așa ca mine.

Ce spui tu acolo, sunt fiii lui oprescudorin(satana).

| Derkes a răspuns:

Așa se zice

| Jmekerutzu99 a răspuns:

Da, la minutu 3:16