| Bratu_Luca_1999 a întrebat:

Este Iisus Fiul lui Dumnezeu?

38 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Asa zic astia Crestini.

NOname
| NOname a răspuns:

În imaginaţia unora.

| doctorandus a răspuns:

Acest lucru nu se poate sti, se poate doar crede (d-aia se numeste credinta si nu stiinta).

| danay72 a răspuns:

Da,ioan3:16,matei3:16,17

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru danay72):

Sa iti dau si eu citate din carti cu mos craciun sa iti dovedesc ca exista mos craciun?

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Am crezut ca te preocupa punctul de vedere al Bibliei, in aceasta privinta.

| Holiday a răspuns:

@martzipan care in spiritul crestin intai bate campii si apoi da "ignore":

"combat pe cineva despre care, chipurile, nu cred ca exista"

Te imbeti cu apa rece, ne doare in cot de spiridusul tau, problema e retardul pe care il creaza in societate credintele astea prostesti.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles.Este Fiul lui Dumnezeu si Calea, Adevarul si Viata.

| sublime89 a răspuns:

Teoriile extraordinare au nevoie de dovezi extraordinare. Iar in cazul lui Isus nu avem nicio dovada, deci sansele ca el sa fie fiul vreunui zeu sunt infime.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Din punct de vedere biblic, da, Iisus este Mantuitorul, fiul lui Dumnezeu.

| MskDesign a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nu uita ca Biblia este cel mai bun bestseller vandut pe pamant.

| martzian a răspuns:

Dupa raspunsurile de mai sus poti sa iti dai seama ca da. Doar El ar putea starni atata nemultumire printre pacaliti.

| martzian a răspuns:

Iti vine sa crezi? Oamenii astia isi traiesc obsesia aici si se jura ca nu le pasa de religie, de Dumnezeu, de nimic... Dar zi si noapte, la limita patologicului, combat pe cineva despre care, chipurile, nu cred ca exista. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru martzian):

Noua ne pasa de ce face religia. mai ales cand spala pe creier copii ca in documentarul Jesus Camp http://bit.ly/1GPrw6M problema noastra nu e cu personajul imaginar ci cu oamenii care insista ca exista desi chiar ei zic in mare parte "cred dar nu am dovezi ca exista".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru martzian):

"Oamenii astia isi traiesc obsesia aici" da? asa crezi tu ca a ajuns noname, SuntSerios etc. userul anului si eu campionul zilei? postand numai aici? nu esti printre cei mai destepti dintre crestini.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

"Religia" nu face nimic. Bune sau rele, toate le fac doar oamenii. Iar, daca ma intrebi pe mine, sunt convins ca habar nu ai ce inseamna "religia" pentru mine si generalizezi absurd.

La fel, habar nu ai ca cel care afirma ca universul, material, viata, etc. au aparut din nimic si la intamplare (adica tu) sunt mai penibili, in conditiile in care "cred, dar nu am dovezi ca este asa, iar credinta mea pseudostiintifica scoate din ecuatie singura posibilitate oferita de altii dar nedemonstrata ca fiind falsa"

Daca ma insel, te rog sa ma lamuresti, care sunt dovezile "credintei" tale? Ca mai ieri taceai ca porcul in cucuruz cand intrebam. happy

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

" asa crezi tu ca a ajuns noname, SuntSerios etc. userul anului si eu campionul zilei? postand numai aici?" - Misto, sunt fascinat. Felicitari! V-ati realizat in viata. Sunteti userul anului si campionul zilei… pe TPU!laughing

"nu esti printre cei mai destepti dintre crestini" – De acord cu tine. Diferenta dintre noi doi este ca eu nu ma cred buricul pamantului. Si ca argumentele voastre in fata unuia care nu se numara printre cei mai destepti crestini, sunt zero barat.

Prietene, eu vorbesc in cunostinta de fapt atunci cand folosesc termenul obsesie. Si, crede-ma, e o carare batatorita de multi inaintea voastra. Pana la urma... fiecare primeste ceea ce cauta.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Penibil. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru martzian):

Daca atata poti tu sa pricepi. na... treaba ta.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pentru ca atat pricep... ia un lucru cu care esti de acord de acolo, pe care l-ai si inteles, si hai sa il discutam. Ai sa vezi de ce spun ca e penibil. happy

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru martzian):

Ok. sa incepem cu ",, Levitic 20:9~
"Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui".

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Asa. Tu ai impresia ca Biblia iti cere tie sa faci asta? happy

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Dar, sa nu o lasam asa. Dumnezeu este 100% sfant si drept. In plus, nu vorbim despre democratie, ci despre teocratie. Da, parca suna dur pedeapsa pentru pacat, dar cine impune standardul moral? Noi sau El? Cine hotaraste care este rasplata pentru ofensarea unui imparat? Imparatul, prin Lege. In loc sa ne miram ca El este intransingent si pedepseste in VT ar trebui sa ne bucuram ca a oferit sansa eliberarii de sub povara pacatului.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru martzian):

Unde scrie in biblie "uitati regulile vechiului testament. o luam de la zero"? dumnezeu e 100% sfant si drept ca zici tu sau cum? omul e facut dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu deci asa cum greseste omului poate gresi si dumnezeu. a ucis 25.000. 0000 de oameni printre care foarte multi copii nevinovati si gravide. ceea ce este profund imoral.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Trebuie sa clarificam 2 lucruri:

1. Legea a fost data poporului Israel. Nu inseamna ca nu a fost dreapta sau sfanta, din contra. Dar ea NU a privit celelalte natiuni. Lucrul acesta este important, mai ales atunci cand unii oameni incearca sa bage cu forta unele percepte strict aplicabile cu mii de ani in urma in Europa anului 2015.

2.Hristos a satisfacut cerintele Legii, astfel incat ea a fost implinita (Matei 5:17). Unde scrie ca nu trebuie sa fie tinuta de catre crestini? In mai multe locuri:

„Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca să existe o dreptate pentru oricine crede." (Romani 10:4)

"Înainte de a veni credinţa, noi eram sub paza Legii, închişi pentru credinţa care urma să fie descoperită. Astfel, Legea a fost îndrumătorul nostru spre Cristos, pentru ca noi să fim îndreptăţiţi prin credinţă. Dar acum, după ce a venit credinţa, nu mai suntem sub îndrumătorul acesta." (Galateni 3:23-25)

"El a înlăturat Legea cu poruncile şi regulile ei, pentru a crea din cei doi, în El, un om nou, făcând astfel pace, şi i-a împăcat pe cei doi cu Dumnezeu într-un singur trup, prin cruce, prin care a nimicit duşmănia". (Efeseni 2:15-16)

Am folosit Noua Traducere in Limba Romana, ca sa nu supar pe nimeni.

„omul e facut dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu deci asa cum greseste omului poate gresi si dumnezeu" – Gresit. Omul a pacatuit, iar asta i-a pervertit natura sfanta.

Tu spui ca Dumnezeu este „imoral" pentru ca a ucis 25.000. 0000 (pun si eu punctele aiurea, ca tine) de oameni. In primul rand... de unde cifra? Apoi, de ce ar fi orice moarte ucidere divina? Doar pentru ca El o ingaduie?

Da, daca ne uitam in Scriptura, Dumnezeu a pedepsit anumiti oameni care i s-au impotrivit. Dar, este aceasta imoral? In primul rand, ce este moralitatea? Daca ii apartinem de drept lui Dumnezeu, daca ii datoram respect si inchinare, imorala nu este pedeapsa pentru pacat ci pacatul care aduce pedeapsa. Cine stabileste pedeapsa pentru ofensa adusa divinitatii? Iar daca Legea o stabileste ca fiind moartea, nu ti se pare mai degraba ca trebuie sa fii multumitor ca Dumnezeu ti-a dat sansa la mantuire?

| MskDesign a răspuns:

Eu cred ca Biblia le-a suprimat gandirea unora dintre noi datorita faptului ca cei credinciosi in afara de exemple cu pasajele din acest bestseller, nu sunt capabili de a da un raspuns din propria lor gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred, e fiul lui Iuda, de aia are nevoie de atatea vibratoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus este Fiul lui Dumnezeu. Cel Care a facut din pamant ochi orbului din nastere este Acelasi care a facut din pamant pe Adam.
Nu doar ca Iisus e marturisit in Cer si pe Pamant ca Fiul lui Dumnezeu, dar si El insusi se marturiseste direct si indirect prin invatatura data apostolilor, si prin ei noua, si prin lucrarile Lui minunate.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce nu e printre noi acum daca tot e tacsu' atotputernic? happy exista dar lipseste cu desavarsire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Iisus este cu noi in toate zilele, dupa promisiunea Lui (Matei 28:20), iar cei care se impartasesc cu Sfanta Euharistie, il au pe Hristos chiar in ei.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Iisus este cu noi in toate zilele" sa impart cu el plata cand ies din taxi daca asa.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Daca eu iti spun ca eu sunt fiul lui dumnezeu tu ma crezi pe cuvant? nu. dar pe vremea aia oamenii erau retardati si usor de manipulat. cui beneficia daca Iisus era fiul lui dumnezeu? omului Isus. el tragea foloase de pe urma minciunii.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Putem sa o luam si altfel. ce dovezi are Iisus ca era fiul lui dumnezeu? ca scrie intr-o carte ca transforma apa in vin? pai daca il ducem pe Houdini in perioada lui Iisus e mai tare Houdini decat Iisus.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Bibliapentrusceptici crime-dumnezeiesti-biblie > Http://bit.ly/1CxpB7X

| catanavip a răspuns:

Iisus este fiul lui Dumnezeu in aceeasi masura in care esti si tu. Nu face diferenta intre Isus si tine, singura diferenta intre Isus si restul oamenilor este ca nimeni pana la el nu a ajuns la un nivel de constiinta atat de indepartat. Asta nu inseamna ca tu nu poti deveni ca EL. Poti fi la fel ca el depinde cat de dedicat si de motivat esti sa te descoperi cine esti tu cu adevarat.

| Stefanel94 a răspuns:

Da. Ca noi toti.